Pierwsza wizyta u ginekologa
Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników pierwsza wizyta u ginekologa powinna mieć miejsce między 12 a 15 rokiem życia. Na konsultację dziewczynka zgłasza się z opiekunem, co obowiązuje do uzyskania przez nią pełnoletności. Obecność opiekuna wiąże się nie tylko z wymogiem prawnym, ale niesie za sobą aspekt psychologiczny. Konsultacje ginekologiczne stanowią dla młodych dziewcząt źródło stresu i zakłopotania. Dlatego wsparcie bliskiej osoby podczas wizyty u ginekologa jest dla nich szczególnie istotne.
Na pierwszą wizytę u ginekologa najlepiej zgłosić się do lekarza specjalizującego się w ginekologii pediatrycznej. Powinna się ona odbyć po rozpoczęciu miesiączkowania. Jednak specjaliści zwracają uwagę na szczególne sytuacje skłaniające do konsultacji ginekologicznej, w tym m.in.:
-
niepojawienie się miesiączki po ukończeniu 15 roku życia,
-
wczesne rozpoczęcie miesiączkowania – przed 10 rokiem życia,
-
brak miesiączki, mimo że minęły 3 lata od początku rozwoju piersi,
-
rozpoczęcie miesiączkowania przy jednoczesnym braku innych zmian dojrzewania,
-
długie miesiączki – krwawienie nie powinno trwać więcej niż 7 dni,
-
silne dolegliwości bólowe towarzyszące miesiączce.
Można spotkać się również z poglądami, że z pierwsza wizyta u ginekologa może odbyć się później, o ile miesiączki pojawiają się regularnie, nie planuje się rozpoczęcia współżycia i nie ma niepokojących objawów. Wówczas z konsultacją ginekologiczną można poczekać do 25 roku życia. W przypadku gdy pacjentka nie ma żadnych dolegliwości, to na wcześniejszą konsultację powinna się zgłosić, jeśli ma w planach rozpoczęcie współżycia.
Jak często zgłaszać się do ginekologa?
Regularne wizyty u ginekologa to podstawa profilaktyki zdrowotnej. Kontrole u tego specjalisty są szczególnie istotne, biorąc pod uwagę rosnący w ostatnim czasie odsetek zachorowań na nowotwory narządów rodnych. Zaleca się, aby konsultacje ginekologiczne odbywały się średnio raz do roku.
W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących sygnałów pacjentka powinna od razu zapisać się na wizytę. Jej uwagę powinny zwrócić takie dolegliwości jak:
-
bóle w podbrzuszu,
-
zaburzenia miesiączkowania – zarówno pod względem czasu (miesiączka powinna pojawiać się co 28–35 dnia i trwać 3–7 dni), jak i objętości (skąpe, krwotoczne miesiączki),
-
upławy,
-
problemy z zajściem w ciążę, jeśli starania o dziecko trwają przez 12 miesięcy przy współżyciu 2–3 razy w tygodniu,
-
świąd,
-
pieczenie,
-
zaburzony rozwój sutków,
-
brak owłosienia łonowego.
Częstszych wizyt u ginekologa wymagają kobiety w ciąży oraz te zmagające się z chorobami układu rodnego.