Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Małopolska bez smogu. Kolejna edycja akcji

Zobacz, czym oddychasz i zmień to! Od 12 listopada do 20 grudnia kolejna edycja akcji Radia Kraków i PAS „Małopolska bez smogu”, realizowana przy wsparciu Województwa Małopolskiego.

Krynica, fot. Damian Radziak

Nie od dziś wiadomo, że Małopolska jest niestety jednym z najbardziej zanieczyszczonych województw w Polsce, a małopolskie miejscowości zajmują wysokie miejsca w smogowych rankingach. Zła jakość powietrza w naszym regionie spowodowana jest głównie korzystaniem z wysokoemisyjnych kotłów na paliwa stałe, tzw. „kopciuchów”. Obecnie w Polsce do wymiany jest jeszcze ok. 3 mln. kopciuchów, z czego w Małopolsce w ponad 400 tysięcy! Na ich wymianę pozostało mieszkańcom bardzo niewiele czasu, bo zgodnie z uchwałą antysmogową dla Małopolski wszystkie pozaklasowe kotły, emitujące największą ilość zanieczyszczeń, muszą zostać wymienione do końca 2022 roku. Korzystanie z nich od roku 2023 będzie nielegalne. Dane statystyczne nie pozostawiają złudzeń – w roku 2019 w Małopolsce wymieniono zaledwie 15 tysięcy kopciuchów. Program Ochrony Powietrza, przyjęty 28 września przez Sejmik Województwa Małopolskiego, to sygnał zarówno dla władz lokalnych, jak i mieszkańców naszego regionu, że walka ze smogiem musi wkroczyć w nowy etap, a gminy powinny bardzo mocno zaangażować się w działania antysmogowe i skutecznie przekonywać mieszkańców do sięgania po dotacje i wymianę starych kotłów.

W trakcie kolejnej edycji akcji Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego „Małopolska bez smogu” realizowanej przy wsparciu Województwa Małopolskiego sprawdzimy, jak na ostatniej prostej przed wejściem w życie uchwały antysmogowej, małopolskie gminy radzą sobie z problemem zbyt wolnego tempa wymiany pieców i będziemy przekonywać wszystkich Małopolan, że każdy z nas ma wpływ na to, jakim powietrzem oddychamy. Zobacz, czym oddychasz i zmień to!

Od 12 listopada do 20 grudnia odwiedzimy sześć małopolskich gmin. Pomiary każdorazowo prowadzone będą równolegle w dwóch miejscowościach. Akcja „Małopolska bez smogu” zainaugurowana zostanie w piątek 12 listopada pomiarami w dwóch gminach krakowskiego obwarzanka: Mogilanach i Czernichowie – pomiary w tych miejscowościach prowadzone będą do 23 listopada. Następnie wyruszymy na Podhale: do Nowego Targu
i Czarnego Dunajca
– tu pomiary prowadzone będą od 24 listopada do 6 grudnia. Na finiszu akcji (od 7 do 20 grudnia) odwiedzimy dwa małopolskie uzdrowiska: Krynicę-Zdrój
i Piwniczną-Zdrój.

Dodatkowo w Czernichowie, Nowym Targu i Piwnicznej-Zdroju mieszkańcy na własne oczy będą mogli przekonać się, czym oddychają na co dzień. W tych miejscowościach staną mobilne instalacje płuc, które w bardzo obrazowy sposób pokażą, jak oddychanie zanieczyszczonym powietrzem wpływa na nasze zdrowie. Aktualizowane na bieżąco wyniki pomiarów dla wszystkich miejscowości, w których zainstalowane zostaną pyłomierze, będą dostępne on-line na stronach Radia Kraków www.radiokrakow.pl oraz Krakowskiego Alarmu Smogowego krakowskialarmsmogowy.pl. Pomiarom towarzyszyć będzie akcja informacyjno-edukacyjna prowadzona na antenie Radia Kraków i na stronie www.radiokrakow.pl.

Pomiary wykonywane będą w sposób ciągły certyfikowanymi pyłomierzami fotometrycznymi DUSTTRAK firmy TSI należącymi do Polskiego Alarmu Smogowego, aktualizowane na bieżąco wyniki pomiarów śledzić będzie można na stronach www.radiokrakow.pl i krakowskialarmsmogowy.pl. Akcję „Małopolska bez smogu” podsumujemy debatą, która odbędzie się 20 grudnia w Studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków.

Harmonogram akcji „Małopolska bez smogu”:

- 12.11 do 23.11: pomiary jakości powietrza w Mogilanach (pyłomierz) i Czernichowie (pyłomierz + mobilny model płuc),

- 24.11 do 6.12: pomiary jakości powietrza w Czarnym Dunajcu (pyłomierz) i Nowym Targu (pyłomierz + mobilny model płuc)

- 7.12 do 20.12: pomiary jakości powietrza w Krynicy-Zdroju (pyłomierz) i Piwnicznej-Zdroju (pyłomierz + mobilny model płuc).

- 20 grudnia - debata podsumowująca akcję.

Organizatorzy akcji:

RK_logo.jpg (80 KB)

logo.png (22 KB)

Partner główny:

Logo_EKO_H-rgb.png (61 KB)

Akcja prowadzona we współpracy z gminami: Mogilany, Czernichów, Miasto Nowy Targ, Czarny Dunajec, Krynica-Zdrój i Piwniczna-Zdrój.

Tematy:
Autor:
Radio Kraków

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

3266343

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię