Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn. 21.07.2017 r.

Figury św. Jana Nepomucena, czyli tak zwane Nepomuki, są szczególnie popularne w Europie Środkowej - wiele przykładów znajdziemy także w Polsce, czego dowodem jest wciąż rosnący ich katalog na stronie nepomuki.pl. "Polowanie na Nepomuki" może być znakomitą rozrywką w czasie wakacyjnych wędrówek. Święty ten był męczennikiem, kanonikiem przy katedrze w Pradze, żyjącym w XIV wieku. Z jakiego powodu jego kapliczki znajdują się najczęściej w pobliżu rzek? Dlaczego w ołtarzach mu poświęconych możemy dostrzec przedstawienie otoczonego promieniami języka? Marcin Makowski i dr Magdalena Łanuszka zapraszają do ruszenia "Tropem sztuki" w Radiu Kraków.

Figura św. Jana Nepomucena w Krzeszowie koło Kamiennej Góry, na moście nad Zadrną (XVIII w.). Fot. Aw58

Kapliczka w Krakowie przy wałach wiślanych w okolicy ul. Pod Wierzbami, na terenie dawnej wsi Przewóz - podwójna figura: Jan Nepomucen i Chrystus (złączeni plecami). Fot. P. Skucha (http://zabytkowo.blox.pl/2010/06/Kapliczka-w-Przewozie.html):

Figura z bliska. Fot. P. Skucha

 

 

Przedstawienie języka św. Jana Nepomucena otoczonego promieniami, sklepienie w Sanktuarium św. Jana Nepomucena (Zelená Hora), Zdziar nad Sazawą, Czechy. 

Autor: JiriMatejicek/wikipedia

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię