Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Dwie niepodległości: 1918 – 1939, 1989 - …

Ta pierwsza miała niezmiernie trudne warunki wyjściowe, które ostatecznie doprowadziły do jej upadku, ta druga obiektywnie ma dużo lepsze szanse rozwojowe. O wykorzystanych i zmarnowanych szansach tamtej i obecnej Polski dyskutowali prof. Mariusz Wołos z Uniwersytetu Pedagogicznego i prof. Zdzisław Zblewski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Program prowadziła Jolanta Drużyńska.

Od listopada 2016 r. emitowaliśmy na naszej antenie cykl programów, przygotowywanych wspólnie z krakowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej, pod tytułem „Pamięć Niepodległości”. W kolejnych, comiesięcznych odcinkach tego cyklu przypominaliśmy wydarzenia, które w ostatnich 100 latach miały wpływ na kształt polskiej niepodległości i na kształt starań Polaków o jej odzyskanie. W najbliższą środę 12 grudnia kończymy ten cykl próbą porównania obu niepodległości tego stulecia: II i III Rzeczypospolitej.


Nasi goście –Pan Profesor Mariusz Wołos z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Pan Profesor Zdzisław Zblewski z Uniwersytetu Jagiellońskiego – spróbują porównać te dwie polskie niepodległości.
Naturalnie, proste porównanie nie jest możliwe, ze względu na całkowicie różny kontekst międzynarodowy, socjologiczny i narodowościowy Polski lat 1918 – 1939 i Polski współczesnej. Ale można cokolwiek powiedzieć o wykorzystanych i zmarnowanych szansach tamtej i obecnej Polski.  
 

Tamta Polska miała niezmiernie trudne warunki wyjściowe (w tym położenie geopolityczne), które ostatecznie doprowadziły do jej upadku, ale umiała umocnić ducha polskości – czego liczne dowody mieliśmy w tragicznych latach 1939-1945 i później. Obecna Polska ma obiektywnie dużo lepsze szanse rozwojowe. Czy dobrze je wykorzystuje?

 

 

(rg/ipn)   

Audycja "Pamięć Niepodległości" realizowana jest w ramach projektu objętego Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię