Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Gen. Wiesław Kukuła: Nie możemy patrzeć na to, co się dzieje na granicy, wyłącznie przez pryzmat lokalny

Prawie 600 żołnierzy WOT z trzech przygranicznych brygad wspiera Służbę Graniczną i wojska lądowe na granicy polsko-białoruskiej. - Jeżeli presja na granicy będzie się utrzymywać, będziemy musieli zwiększyć tam liczebność żołnierzy wojsk obrony terytorialnej i zapewnić ich rotacyjną obecność, dlatego nie wykluczam również zaangażowania żołnierzy z Małopolski, w szczególności tych, którzy mają kwalifikacje ratownicze - stwierdził gen. Wiesław Kukuła w wywiadzie dla Radia Kraków. Zwierzchnik piątego rodzaju sił zbrojnych przyjechał do Małopolski, żeby przekazać obowiązki dowodzenia, nowemu dowódcy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Marcinowi Siudzińskiemu. Rozmawiała z nim Joanna Gąska.

Fot. por. Adam Trębacz/ 11MBOT

Posłuchaj rozmowy

- My przede wszystkim musimy zlokalizować, po drugie zidentyfikować a po trzecie udzielić pomocy. Robimy natychmiastowy screening medyczny, ustalamy w jakim osoby są stanie i czy nie będzie potrzebna rozszerzona pomoc medyczna. Bardzo silny nacisk kładziemy na opiekę wstępną i zidentyfikowanie ich stanu fizycznego. Dodam, że tu nie chodzi tylko o ten screening medyczny, ale zwyczajne nawodnienie ludzi czy też ich nakarmienie - mówił w Radiu Kraków o zadaniach WOT na granicy polsko-białoruskiej gen. Wiesław Kukuła.

Napięta sytuacja na pograniczu polsko-białoruskim  sprawiła, że dowódcy poszczególnych brygad zwiększają liczbę kursów z działań poszukiwawczo-ratowniczych. - Mamy więcej zajęć z ratownictwa wyprofilowanego, też  poszukiwania osób zaginionych, z wykorzystaniem zarówno psów jak i bezzałogowych systemów rozpoznawczych krótkiego zasięgu typu FlyEye - wyliczał gen. Kukuła.
W tej chwili blisko sześciuset żołnierzy WOT z trzech przygranicznych brygad wspiera Służbę Graniczną i wojska lądowe na granicy polsko-białoruskiej. Jak poinformował szef MON Mariusz Błaszczak, służbę na tej granicy pełni obecnie prawie 6 tys. żołnierzy z 16., 18., i 12. dywizji wojsk lądowych. W poniedziałek Straż Graniczna odnotowała 612 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Funkcjonariusze zatrzymali 11 nielegalnych imigrantów.  Od początku roku, Straż Graniczna udaremniła ponad 18 tysięcy prób nielegalnego sforsowania granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 7 tysięcy miało miejsce w październiku.

Zwierzchnik piątego rodzaju sił zbrojnych odniósł się też do profilowania batalionów w Małopolsce. Ze względu na ukształtowanie terenu i zmienne warunki atmosferyczne Małopolska jest specyficznym rejonem na mapie Polski. - Tutaj te działania ratownicze muszą być wykształcane na zdecydowanie wyższym poziomie niż w innych brygadach - dodał. Małopolska jednostka  otrzymała już łodzie z silnikami zaburtowymi oraz specjalistyczny sprzęt strażacki do ratowania poszkodowanych m.in. w wypadkach komunikacyjnych. 11.MBOT  ma dostać też urządzenia treningowe do szkolenia z obsługi przeciwpancernych systemów Javelin. 
Tematy:
Autor:
Joanna Gąska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

3247590

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię