W tym tygodniu w Radiu Kraków odbyła się premiera słuchowisk „Suflerka” na podstawie nigdy dotąd nie publikowanego dramatu, autorstwa wybitnej poetki Ewy Lipskiej. W roli tytułowej usłyszeliśmy Annę Polony, Partnerowali jej : Ewa Kaim oraz Andrzej Mrowiec. "Suflerkę" wyreżyserował Józef Opalski. „To opowieść o teatrze, przemijaniu i Szekspirze….”-mówiła autorka Ewa Lipska. Posłuchamy fragmentu sztuki i rozmowy z autorką.

 

Najnowszy film Romana Polańskiego „Prawdziwa historia” z Emmanuelle Seigner i Eva Green jest ekranizacją bestsellerowej powieści Delphine de Vigan pod tym samym tytułem. Książa okazała się w polskim tłumaczeniu Joanny Kluzy i została właśnie wznowiona przez wydawnictwo Sonia Draga.

To opowieść o pisarce bardzo przypominającej autorkę. Ona także napisała książkę, która stała się bestsellerem, a w której odmalowała portret swej matki samobójczyni, z  osobowością typu borderline. Po sukcesie następują spotkania z czytelnikami, po których pisarka czuje się całkowicie wyczerpana. W dodatku zaczyna otrzymywać anonimy, oskarżające ją, że zdobyła rozgłos dzięki śmierci matki i oszkalowaniu rodziny.
Pewnego dnia spotyka L., kobietę w swoim wieku.Vigan ukazuje po mistrzowsku toksyczną relację między obiema kobietami, polegającą na stopniowym przejmowaniu kontroli jednej nad drugą.

Doskonale oddaje to również film Romana Polańskiego -Reżyser osobiście zaprosił widzów na seans w krakowskim kinie Kijów, po filmie rozmawiał z publicznością. Przyznał, że po raz pierwszy w jego twórczości bohaterkami są dwie kobiety.....

 

Autorką wierszy z tomu "Alfabet" jest duńska poetka Inger Christensen, najwybitniejsza przedstawcielka duńskiego postmodernizmu. W wierszach opisujących relacje człowieka z przyrodą, i poszukiwanie miejsca we współczesnym świecie, poetka bawi się i eksperymentuje formą, wykorzystując matematykę i sam język. Najbardziej widoczne to jest w tomie "alfabet", gdzie kolejność wierszy podporządkowana jest kolejności liter w alfabecie mówi tłumaczka Bogusława Sochańska w rozmowie z Barbarą Gawryluk.

 

101 lat Dada

W nowym numerze dwumiesięcznika kulturalnego Nowa Dekada Krakowska pt.” 101 lat Dada” znajdziemy historię dadaizmu i awangardy, poezję dada oraz współczesne do niej nawiązania. Pismo omówi Jakub Kornhauser, doktor literaturoznawstwa, historyk i teoretyk awangardy oraz tłumacz i poeta.