"Man Zou. Chiny dla dociekliwych" Izabella Kaluta, Dwie siostry

Dlaczego Chiny nazywa się Państwem Środka? Ile tysięcy znaków ma chińskie pismo? Dlaczego Święto Wiosny w Chinach obchodzi się zimą? I czy dawni mistrzowie chińskich sztuk walki naprawdę przenikali przez ściany?

Chińczycy to najliczniejszy naród na świecie. I bardzo niezwykły! Jadają stuletnie jajka i ośnieżone wulkany, herbatę piją na trzy łyki, a na urodziny zamiast tortu dostają makaron. Wynaleźli kompas, proch, papier, druk i najtrudniejszą grę planszową na świecie. Dużo jeżdżą na rowerze, w święto zmarłych karmią głodne duchy i palą sztuczne pieniądze na grobach, a projektując większe budynki, pośrodku umieszczają otwór tak duży, by mógł przez niego przelecieć smok (gdyby chciał, oczywiście).


 

„Podróże” to temat 3. Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego ( 10-13 sierpnia 2018)

Andrzej Franaszek, Marek Zagańczyk, , Anna Janko, Jacek Hugo-Bader, Witold Szabłowski, Anna Kamińska, Krzysztof Karasek to autorzy, których będzie można spotkać na największym festiwalu literackim pod Giewontem. 
W muzyczną podróż zaprosi nas Stanisława Celińska wraz z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko.
Udział w Targach Książki, które odbędą się na Kulturalnym Placu Niepodległości zapowiedziało 21 wydawnictw z całej Polski.

Literackiej Burmistrza Miasta Zakopane, spotkania autorskie, warsztaty literackie, wernisaże i dyskusje o książkach to zaledwie kilka punktów tegorocznego programu festiwalowego, który ma przywróci pamięć o literackiej i kulturalnej tradycji Zakopanego czasów Witkacego, Makuszyńskiego, Kasprowicza i wielu innych.

Organizatorami Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego jest Miasto Zakopane, Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego oraz Zakopiańskie Centrum Kultury.