Krakowski Szpital Specjalistyczny im. św. Jana Pawła II w Krakowie jest pierwszym ośrodkiem przeszczepiania płuc w Małopolsce. W grudniu 2022 roku szpital otrzymał pozwolenie Ministra Zdrowia na przechowywanie i przeszczepienie płuc od zmarłych dawców, a na początku kwietnia tego roku podpisał umowę z NFZ na finansowanie zabiegów transplantacji płuc. Pierwsza transplantacja płuc w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II  zakończyła się sukcesem. Dwa tygodnie po operacji pacjentka, 40-letnia pani Małgorzata, czuje się dobrze.

Dotychczas tylko w pięciu miastach w Polsce wykonywane były takie operacje: Gdańsku, Szczecinie Poznaniu, Warszawie i Zabrzu.  W 2022 roku w Polsce wykonano 93 transplantacje płuc od zmarłych dawców. Na Krajowej Liście Oczekujących na przeszczepienie tego narządu jest obecnie niemal 140 osób.


To wielki sukces dla  Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jana Pawła II - podkreśliła prof. Lucyna Mastalerz, małopolski wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób płuc.

Gośćmi Marzeny Florkowskiej jest pacjentka po przeszczepie płuc, a także zespół specjalistów czuwających nad jej zdrowiem.