Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"Dzikie Karpaty" - reportaż Ewy Szkurłat

fot. Inicjatywa "Dzikie Karpaty"

 29.09  pod siedzibami Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych odbyły się protesty w obronie Puszczy Karpackiej. Przyrodnicy, naukowcy i społecznicy alarmowali, że  stare lasy Bieszczad i Pogórza Przemyskiego wciąż nie są odpowiednio chronione. Co roku pod piłami padają tysiące wiekowych drzew,  powstają kolejne kilometry dróg służących do zwózki drewna, niszcząc górskie zbocza. Społecznicy i naukowcy od lat apelują o ograniczenie wyrębów. Do głosów  członków inicjatywy "Dzikie Karpaty" przyłączyło się również ponad dwustu naukowców.

 

"Konieczne jest zaprzestanie szkodliwych prac leśnych w najcenniejszych lasach Bieszczad i Pogórza Przemyskiego" - piszą badacze skupieni w społecznym ruchu "Nauka dla Przyrody". Naukowcy oraz eksperci zajmujący się tematyką funkcjonowania, ochrony i zarządzania zasobami środowiska przyrodniczego, wyrażają głębokie zaniepokojenie brakiem działań prowadzących do utworzenia Turnickiego Parku Narodowego lub rezerwatu Reliktowa Puszcza Karpacka, który chroniłby najcenniejsze lasy Pogórza Przemyskiego.

Pojawiają się również głosy, że warto rozpocząć dyskusje nad sposobem zarządrzania lasami w Polsce. Obecnie funkcjonujący model został stworzony pod koniec lat osiemdziesiatych, a przeciez tak wiele wokół nas już się od tego czasu zmieniło: klimat,  warunki hydrologiczne czy wizje czynnej  ochrony przyrody.

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię