W czasach największej próby, gdy Warszawa płonęła, a ulice stały się areną heroicznej walki, siostry zakonne i księża stawili się na pierwszej linii. Ich wiara, odwaga i poświęcenie pomagały innym wytrwać w walce o wolność i godność, ale i codzienność powstańczą. Książka zawiera portrety m.in.: Róży Czackiej, Stefana Wyszyńskiego – późniejszego kardynała, Prymasa Tysiąclecia, Michała Czartoryskiego, Józefa Stanka i innych, którzy w czasach największej próby łączyli w sobie chęć pomocy, świętość i bohaterstwo. Żadna z tych osób nie pochodziła z Warszawy. Ich doświadczenie i sposób patrzenia na walkę były bardzo różne. Jednak łączyła ich służba i miłość do drugiego człowieka. To historie symbole. Konkretne w wyrazie, dobrze udokumentowane, a jednocześnie... mistyczne.
Agata Puścikowska dotarła do niepublikowanych tekstów na temat świętych z powstania, czyli ludzi wielkich, dobrych i oddanych, wartych pamiętania i odkrywania na nowo. Część bohaterów została wyniesiona na ołtarze. Inni są Sługami Bożymi, których proces beatyfikacyjny jest już na etapie watykańskim
- A
- A
- A
Święci 1944 ... w opowieści Agaty Puścikowskiej
„Nie da się zrozumieć Warszawy i powstania warszawskiego bez przestrzeni mistycznej” – usłyszałam od znajomego, który z wiarą i religią ma niewiele wspólnego. Autorka tych słów - bez patosu - próbuje nam przybliżyć mało znaną rzeczywistość. Wyciąga z mroków niepamięci ich twarze, albo rzuca zupełnie inne światło na ten aspekt ich życia, który nie został jeszcze opisany. Gdy dogorywało powstanie warszawskie ks. prof. Stefan Wyszyński podniósł z ziemi fragment częściowo spalonej kartki, którą wiatr przyniósł znad zniszczonej Warszawy do Lasek. Na kartce był napis: „Będziesz miłował”. Kapłan, mocno poruszony, zaniósł kartkę siostrom i rzekł: „To najświętszy apel walczącej Warszawy do nas i do całego świata. Apel i testament: Będziesz miłował”.
Autor:
Anna Kluz- Łoś
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
13:11
Premiera na nowej narodowej scenie. Publiczność też gra tu rolę
-
13:00
"Australia" pierwszą premierą nowej narodowej sceny w Krakowie
-
12:15
Remont mostu Grunwaldzkiego: tymczasowa przeprawa ułatwi życie mieszkańcom?
-
11:24
54 delegacje potwierdziły udział w uroczystościach rocznicy wyzwolenia Auschwitz
-
11:22
Radio Kraków gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy!
-
09:59
Spółdzielnie energetyczne w miastach
-
09:50
Podłożyli i zdetonowali w środku nocy ładunek wybuchowy. Sprawcy wybuchu w Szaflarach zatrzymani
-
09:27
Najciekawsze tytuły z Polski, Niemiec i Ukrainy. Nowy numer „Radaru”
-
08:58
Skrzypaczka w Auschwitz - muzyka z piekła - reportaż Ewy Szkurłat
-
08:48
Kilkanaście zastępów strażackich walczyło z pożarem w zakładzie stolarskim
-
07:40
Czy będzie "eksodus" górali z USA? Andrzej Gut-Mostowy: "każdy kraj ma prawo prowadzić swoją politykę imigracyjną"
-
07:16
Krakowskie goldeny gotowe na WOŚP!