Radio Kraków

Urszula Nowogórska

Urszula Nowogórska: Myślę, że Trzecia Droga będzie trwała

- Myślę, że Trzecia Droga będzie trwała, choć ostateczna decyzja zapadnie w sobotę na radzie naczelnej PSL - mówiła w Radiu Kraków posłanka PSL Koalicji Polskiej, Urszula Nowogórska, odnosząc się do zgrzytów we współpracy Ludowców z Polską 2050. "Porozumienie nie oznacza, że któraś ze stron jest ubezwłasnowolniona" - mówiła w porannej rozmowie Radia Kraków Urszula Nowogórska. "Mamy duże krajowe struktury i duże tradycje, nie boimy się sondaży. Nasz wynik jest często niedoszacowany - dodaje Urszula Nowogórska i podsumowuje, że najbardziej prawdopodobne warianty wyborcze to samodzielny start PSL w wyborach lub start z Szymonem Hołownią.

Polityka przed hejnałem

O pieniądzach dla samorządów, pomysłach wyborczych rządu i opozycji i partyjnych roszadach przedwyborczych Sławomir Mokrzycki rozmawiał z Urszulą Nowogórską, Urszulą Rusecką, Małgorzatą Jantos i Łukaszem Kmitą.

Urszula Nowogórska: Może 500+ trzeba dostosować do rynku pracy, żeby była korzyść dla obywateli i dla państwa?

- Warto przemyśleć warunki tego programu, by były z korzyścią dla obywateli i państwa - tak o propozycjach podniesienia wysokości świadczenia 500+ do 800 złotych mówiła na antenie Radia Kraków posłanka PSL Urszula Nowogórska. Podwyżkę świadczenia zaproponował w weekend prezes PiS Jarosław Kaczyński. Lider PO Donald Tusk zaproponował, by podwyżka obowiązywała nie od przyszłego roku, a od przyszłego miesiąca. Posłanka Nowogórska w porannej rozmowie Radia Kraków przyznała, że jej ugrupowanie proponuje zmiany w programie. Przyznała jednak, że - choć z ciężkim sercem - głosowałaby za waloryzacją 500 plus i to już od czerwca.

Urszula Nowogórska: Nasi rolnicy mają swoje zboże, ale nie mogą go sprzedać, bo się to zupełnie nie opłaca

- Należy kontrolować wjazd i wyjazd zboża, które przejeżdża przez terytorium Polski. Ważna jest rewizja systemu kaucyjnego. Polskie zboże musi pozostać konkurencyjne - mówiła w porannej rozmowie Radia Kraków Urszula Nowogórska, posłanka PSL, Koalicji Polskiej. "Nie możemy dopuścić do tego, by Polacy byli zmęczeni i zniecierpliwieni tym, co się dzieje na Ukrainie" - podkreślała posłanka Nowogórska.

Urszula Nowogórska: W kwestiach KPO wszyscy powinni mówić jednym głosem

- Dajemy rządzącym kredyt zaufania - tak poparcie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym tłumaczyła na antenie Radia Kraków posłanka PSL, Urszula Nowogórska. Nowelizację skierowano w środę do dalszych prac przy poparciu większości opozycji. Przeciwko byli posłowie Konfederacji oraz Solidarnej Polski. Zgodnie z projektem, sprawy dyscyplinarne sędziów ma rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie - jak obecnie - Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. "To sprzeczne z zapisami konstytucji. Dlatego zgłosiliśmy poprawki. Jeśli przejdą, poprzemy ustawę. Jeśli nie, za tym projektem ręki nie podniesiemy" - mówiła posłanka Nowogórska w porannej rozmowie Radia Kraków.

Urszula Nowogórska: Zagrożenie bezpieczeństwa polityki energetycznej sprawiło, że inaczej zaczęto podchodzić do OZE, biogazowni

- Wielu Polaków stanęło wobec zagrożenia bezpieczeństwa polityki energetycznej, dlatego trochę inaczej podchodzi się do odnawialnych źródeł energii - mówiła w porannej rozmowie Radia Kraków Urszula Nowogórska. Posłanka Polskiego Stronnictwa Ludowego i Koalicji Polskiej oceniła, że tworzy się dobry klimat do odblokowania polityki wiatrowej. PSL zapowiada, że będzie popierać projekt dotyczący alternatywnych źródeł energii.

Urszula Nowogórska o dystrybucji węgla przez gminy: Jest wiele niejasności

W interesie wszystkich jest to, żeby do obywateli dotarło jak najwięcej węgla i innych źródeł ciepła-mówiła na naszej antenie posłanka Polskiego Stronnictwa Ludowego i Koalicji Polskiej Urszula Nowogórska. Posłanka podkreślała, że samorządowcy z PSL wezmą udział w dystrybucji węgla, o co do włodarzy miast i gmin apelował rząd, ale na jasnych klarownych zasadach. Urszula Nowogórska zapowiedziała też, że samorządowcy z Polskiego Stronnictwa Ludowego będą dziś protestować w Warszawie przeciwko rosnącym cenom energii. Protest samorządowców pod hasłem Tylko Ciemność, o udział w którym apelował między innymi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, ma się dziś odbyć przed Sejmem.

Urszula Nowogórska: Kwestię reparacji wojennych trzeba uregulować

- Te kwestie nigdy nie zostały uregulowane. Ta uchwała sprawia, że sprawa reparacji nabiera nowego wymiaru politycznego - mówiła na antenie Radia Kraków Urszula Nowogórska, posłanka z PSL-Koalicja Polska. Sejm w uchwale wzywa Niemcy do przyjęcia odpowiedzialności za skutki rozpętania II wojny światowej. "Państwo polskie nigdy nie zrzekło się roszczeń wobec państwa niemieckiego; Sejm RP wzywa rząd Niemiec do przyjęcia odpowiedzialności politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej za wszystkie skutki spowodowane w wyniku rozpętania II wojny światowej" – głosi przyjęta przez Sejm uchwała. Za uchwałą głosowało 418 posłów, przeciw było 4 posłów, a od głosu wstrzymało się 15. "Sytuacja geopolityczna sprawiła, że temat reparacji na nowo ożył" - mówiła w porannej rozmowie Radia Kraków posłanka Urszula Nowogórska.

Urszula Nowogórska: Zakaz przyjęty przez Sejmik powinien ulec wydłużeniu. Powinno to być przynajmniej o dwa lata

- Skoro pomaga się osobom, które ogrzewają dom węglem, to trzeba też wesprzeć tych, którzy korzystają z innych źródeł ogrzewania - uważa posłanka Polskiego Stronnictwa Ludowego Urszula Nowogórska, która była porannym gościem Radia Kraków. Ustawą o dodatku węglowym zajmą się teraz senatorowie. Marszałek zapowiada gruntowne zmiany. Posłanka PSL uważa, że zamiast na wsparcie w postaci gotówki, powinno się postawić na bony energetyczne. "Wtedy będziemy mieć stuprocentową gwarancję, że pomoc zostanie wykorzystana na zakup węgla, czy innego paliwa" - podkreślała Urszula Nowogórska.

Urszula Nowogórska: Radny Tomsia przeprosił, ale słowa jednak padły. To niedopuszczalne, będzie sąd koleżeński

- Te słowa nie powinny nigdy paść, zwłaszcza do kobiety. Ne ma akceptacji tego typu zachowań - tak posłanka PSL Urszula Nowogórska skomentowała na antenie Radia Kraków zachowanie wiceprzewodniczącego rady miejskiej w Olkuszu. Poszło o wpis Grzegorza Tomsi, w którym nazwał Agnieszkę Ścigaj "kukizowym ścierwem". W ten sposób skomentował jej ministerialną nominację. Radni PiS z Olkusza domagają się odwołania wiceprzewodniczącego rady miasta. Dziś do przewodniczącego rady trafić ma wniosek w tej sprawie. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita zaapelował też o ukaranie Grzegorza Tomsi przez władze partii Ludowców, bo jest on szefem powiatowych struktur PSL. "W partii spotka się sąd koleżeński, pewnie będą stosowne działania, by ukarać radnego" - mówiła posłanka Nowogórska w porannej rozmowie Radia Kraków.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię