Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Unikatowe gotyckie zabytki z fundacji Zbigniewa Oleśnickiego

W Biskupicach Radłowskich (gmina Radłów) znajduje się gotycki słup graniczny, ufundowany w 1450 roku przez biskupa krakowskiego kardynała Zbigniewa Oleśnickiego. Słup ten wyznaczał granicę między dobrami biskupów krakowskich a wsiami rycerskimi na tych terenach - zdobią go płaskorzeźby oraz inskrypcje, a także herb Dębno. Herb ten dekoruje również różne inne małopolskie zabytki, których fundatorem był Oleśnicki. Jak wyglądał Zbigniew Oleśnicki i jaka była jego droga do osiągnięcia kardynalskiego kapelusza, który zresztą otrzymał jako pierwszy Polak w historii? W jaki sposób do postaci swego poprzednika z XV wieku nawiązał Karol Wojtyła? Magdalena Łanuszka zaprasza do wysłuchania kolejnej opowieści w audycji Wielka Sztuka Małopolski, w piątek o godz. 18.05.

Słup graniczny z 1450 r. w Biskupicach Radłowskich, fot. Pesell
 


Słup graniczny w Biskupicach Radłowskich, herb Dębno i inskrypcja, fot. DentArt
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:S%C5%82up_graniczny_w_Biskupicach_Rad%C5%82owskich_(4).jpg

Słup graniczny w Biskupicach Radłowskich, krucyfiks i inskrypcja, fot. DentArt

Rysunek w Liber Privilegiorum nr 2 katedry krakowskiej, Archiwum Krakowskiej Kapituły Metropolitalnej na Wawelu, wg J. Gadomski, "Gotyckie malarstwo tablicowe Małopolski 1420-1470", Warszawa 1981, il. 98.

Kopia tablica fundacyjnej z Bursy Jerozolimskiej, Collegium Maius (oryginał w Muzeum UJ, 1453), fot. Lestat (Jan Mehlich)
 

Tablica fundacyjna w kościele Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Biskupa w Bodzentynie, 1452, fot. Jolanta Dyr
 

 
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię