Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"Wspaniała atmosfera" Kornela Janczego w BWA w Tarnowie

Najnowsza wystawa Kornela Janczego, jednego z najciekawszych współczesnych twórców pokazuje obszerny wybór jego prac z ostatniej dekady. Artysta ułożył z nich przestrzenną kompozycję, która wygląda jak ŚWIAT. O wystawie, malarstwie, fascynacji kartografią opowiadali rozmawiali Kornel Janczy i kurator wystawy, historyk sztuki Stach Szabłowski. Program prowadziła Jolanta Drużyńska .

Fot. Przemysław Sroka/archiwum BWA Tarnów

J.Drużyńska rozmawia z K. Janczym i S.Szabłowskim

Tekst Stacha Szabłowskiego o wystawie, geopoetyce i subiektywnej kartografii Kornela Janczego na łamach Linii Prostej:  
https://bit.ly/3FAatKL 

fragment 


"Na wystawie Wspaniała atmosfera Kornel Janczy pokazuje obszerny wybór prac z ostatniej dekady. Ułożył z nich przestrzenną kompozycję, która wygląda jak Świat. To uniwersum ma swoją topografię i siatkę współrzędnych. Jest tu powietrze, są góry i rzeka w górach. Są wytyczone działki, rozpoczęte inwestycje i place budowy, czekające na dokończenie prac, a także terytoria, granice, a nawet willa dyktatora i przelatująca nad nią kometa. Jest księżyc oraz wiele słońc, które ciągle wschodzą i zachodzą.
Czy Wspaniała atmosfera jest rzeźbą złożoną z wielu rzeźb? Modelem? Makietą? Globusem przedstawiającym Ziemię, która – jak zawsze podpowiadała nam intuicja – jest płaska i leży u naszych stóp? Mapą? Pejzażem?

Fot. Przemysław Sroka/archiwum BWA Tarnów

Fot. Przemysław Sroka/archiwum BWA Tarnów

Praca Janczego rozgrywa się między tymi kategoriami. Artysta jest pejzażystą, który w przedstawianiu widoków sięga po frazy zaczerpnięte z języka kartografii. Jest fantazmatycznym kartografem wymyślającym miejsca, do odwzorowania których stosuje strategie pochodzące z repertuaru abstrakcyjnej rzeźby i konceptualnej sztuki. Jest także plastykiem, który tworzy obiekty o złożonym znaczeniu posługując się prostymi środkami. Drut. Karton. Mąka. Sklejka. Blacha. Farba. Kolor. Nie trzeba więcej, aby stworzyć odwzorowanie terytorium, model pasma górskiego, a nawet całej planety. Dziedziny sztuki pejzażowej i kartografii łączy umowność. Kawałek płótna i farba wystarczą, by ukazać kosmiczny dramat zachodu słońca. Arkusz papieru, na którym wydrukowana jest mapa, potrafi zmieścić cały kraj. Umowy, które zawieramy z artystami i kartografami mają swoje daleko idące konsekwencje. Sztuka tworzenia pejzaży organizuje naturę w kulturowe doświadczenie. Sztuka kartografii umożliwia eksplorację i eksploatację krajobrazu; pierwszym krokiem do kolonizacji świata jest wykreślenie jego mapy.

Fot. Przemysław Sroka/archiwum BWA Tarnów

Fot. Przemysław Sroka/archiwum BWA Tarnów

[...] W świecie-mapie-modelu-pejzażu skonstruowanym przez Janczego panuje wspaniała atmosfera, widoczność jest doskonała. Świat, ukształtowany na obraz i podobieństwo naszych wyobrażeń jest – dosłownie - na wyciągnięcie ręki. Pytanie: co z nim zrobimy? I czy sztuka – a także kartografia - które ułatwiały nam zdobycie władzy nad światem, mogłyby nam teraz dla odmiany pomóc w jego dekolonizacji i uwolnieniu się od brzemienia władzy, która coraz bardziej ciąży nie tylko planecie, lecz również nam samym."

https://korneljanczy.com/

Fot. Przemysław Sroka/archiwum BWA Tarnów

Fot. Przemysław Sroka/archiwum BWA Tarnów

Kornel Janczy ( 1984) 

Zajmuje się malarstwem, tworzy obiekty, instalacje, prowadzi działania w przestrzeni pozagaleryjnej. Od 2016 asystent na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2010) oraz Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie (2016). Studiował na Akademie der Bildende Kunste w Monachium, pracownia Karin Kneffel (2008). Stypendysta Ministra Kultury z programu Młoda Polska (2018) oraz Instytutu Adama Mickiewicza z programu Kultura Polska w Świecie.



jd

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię