Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Wyczyn i Blamaż. WYNIKI PLEBISCYTU

Otwarcie Parku Duchackiego w Krakowie Wyczynem tygodnia, Blamażem polityczne rozgrywki wokół fotela dyrektora nowosądeckiego szpitala.

fot.M.Kwaśny


Otwarcie Parku Duchackiego w Krakowie zdobyło tytuł Wyczynu tygodnia i uzyskało aż 204 głosy internautów. Znacznie mniejszy aplauz głosujących zdobył odważny pomysł promowania Capelli Cracoviensis - tylko 83 głosy oraz diament Forbesa przyznany Muzeum Historycznemu Krakowa - 53 głosy.

Blamażem tygodnia uznali państwo niejasności wokół odwołania dyrektora nowosądeckiego szpitala specjalistycznego. Na tę propozycję zagłosowało aż 141 osób. Trochę mniej, bo 124 internautów za Blamaż uznało bojkot uroczystości nadania prof. Bartoszewskiemu tytułu honorowego obywatela miasta Krakowa przez radnych PiS.
Pomysł lokalizacji niewybuchów w centrum Krakowa nie cieszył się dużym zainteresowaniem - zdobył zaledwie 66 głosów. W sumie oddali państwo
673 głosy.Małopolscy politycy podobnie jak internauci za Wyczyn tygodnia - uznali otwarcie Parku Duchackiego w Krakowie . Argumentując podkreślali, odkreślali, że to sukces mieszkańców, ale również przykład skuteczności radnych dzielnicowych, miejskich i krakowskiego magistratu. W sprawie blamażu tygodnia goście nie byli zgodni.

Wydarzenia mijającego tygodnia w Małopolsce komentowali: Katarzyna Matusik-Lipiec, posłanka PO, Andrzej Harężlak, wicewojewoda Małopolski z PSL, Krzysztof Klimczak, sekretarz krakowskiego SLD i Józef Pilch, wiceprzewodniczący krakowskiej Rady Miasta z PiS.

Goście Radia Kraków zgodnie przyznali, że otwarcie Parku Duchackiego w krakowskim Podgórzu, to niezwykłe zwieńczenie ośmioletniej walki mieszkańców w obronie terenu przed zabudową. Jeden z deweloperów chciał tam bowiem zbudować osiedle mieszkaniowe. Park powstał w rejonie ulic Malborskiej, Mochnackiego i Estońskiej.

Katarzyna Matusik-Lipiec podkreślała, że dzisiejszy sukces to przykład dobrej współpracy mieszkańców z radnymi i z władzami miasta. "Warto również zwrócić uwagę na godną pochwały postawę właścicieli terenu, którzy nie sprzedali go deweloperom, ale miastu" - przekonywała Matusik-Lipiec.

Andrzej Harężlak dodał, że to bardzo szlachetne zachowanie rodziny Bemów. "Zdecydowali się działać pro publico bono, choć propozycje deweloperów z pewnością były kuszące" - podkreślał Harężlak.

Józef Pilch przekonywał, że jest dumny z postawy krakowian, którzy nie pierwszy raz pokazali zaangażowanie w ważnych społecznie sprawach. "Ostatnio wielki sprzeciw budziła reforma krakowskiej oświaty. Protesty mieszkańców zostały zauważone i radni PO wraz z prezydentem wycofali się z pomysłu likwidacji szkół" - przekonywał Pilch.

Krzysztof Klimczak dodał, że przykład Parku Duchackiego pokazał dobrą praktykę pozytywnego działania lokalnej społeczności. "W tej sprawie również samorząd wywiązał się ze swoich zadań, bo jest on powołany do realizowania swoich interesów, marzeń i wizji. Brawo" - mówił Klimczak.W sprawie Blamażu tygodnia małopolscy politycy nie byli zgodni. Zdaniem Józefa Pilcha i Krzysztofa Klimczaka tym niechlubnym mianem należy określić niejasności wokół odwołania dyrektora nowosądeckiego Szpitala Specjalistycznego. Katarzyna Matusik Lipiec głos oddała na bojkot radnych PiS w sprawie nadania honorowego obywatelstwa miasta Krakowa Władysławowi Bartoszewskiemu. Dla Andrzeja Harężlaka na miano blamażu zasługuje decyzja wojskowych o budowie składu niewybuchów w Krakowie w centrum miasta, przy ulicy Wrocławskiej.


Marcin Kwaśny/KP
WYCZYN:

1. Odważny pomysł promocji Capelli Cracoviensis. Nagie solistki z Capelli Cracoviensis promują operę


2. Obywatelska inicjatywa zakończona pełnym sukcesem - Park Duchacki odzyskany. Park Duchacki w Krakowie uratowany przed zabudową


3. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa wyróżnione diamentem Forbesa. Pierwszy raz w historii instytucja kultury znalazła się wśród wyróżnionych. Muzeum Historyczne na liście ForbesaBLAMAŻ:

1. Niejasności wokół odwołania dyrektora nowosądeckiego szpitala specjalistycznego. Marszałek ugiął się pod protestami


2. Bojkot przez radnych PiS uroczystości nadania prof. Bartoszewskiemu tytułu honorowego obywatela miasta Krakowa. Prof. Bartoszewski honorowym obywatelem Krakowa


3. Pomysł budowy magazynu niewybuchów w centrum Krakowa - przy ulicy Wrocławskiej. "Skład niewybuchów w Krakowie to pomyłka"


Park Duchacki uratowany
Zasady naszego PLEBISCYTU:W piątek w programie "O tym się mówi" nasi publicyści i reporterzy przedstawiają kandydatury w kategorii: WYCZYN I BLAMAŻ tygodnia . Państwo dokonują wyboru w ankiecie zamieszczonej poniżej. By ułatwić wybór, na stronie znajdą Państwo wszystkie niezbędne informacje a na antenie Radia Kraków w każdą sobotę od 10.05 do 11.00 będziemy rozmawiać o nominacjach z politykami, samorządowcami i dziennikarzami . PLEBISCYT kończy się w poniedziałek. Wyniki ogłosimy w porannym magazynie CND po 8.30.
Prof. Władysław Bartoszewski/fot.Paweł Krawczyk
Solistki Capelli Cracoviensis/ źródło: Capella Cracoviensis
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię