Po raz kolejny Angelika Kuźniak udowadnia jak dokładną, uważną i czułą jest reporterkąi biografką. Zbudowała swoją opowieść na materiale faktograficznym, na dokumentach, listach, dziennikach, rozmowach i przedstawiła nam kobietę nietuzinkową, arcyciekawą, a przecież jednak trochę przez współczesnych zapomnianą. Książka dzięki znakomitej ikongrafice jest również dokumentem talentu i wszechstronności artystki, sporo w niej fotografii i reprodukcji jej prac i projektów.

To z pasją, wiedzą i reporterskim kunsztem napisana biografia Zofii Stryjeńskiej, jednej z najciekawszych polskich malarek. Autorka, opowiadając o życiu Stryjeńskiej, równocześnie przypomina ciekawe czasy międzywojennej Polski i jej kulturalnej elity. Dużo w tej książce również Krakowa i Zakopanego dwóch najważniejszych miejsc w młodzieńczym życiorysie malarki. Artystka, żona, matka, a najpierw córka i siostra, dużo odkryć z prywatnego życia, ale też bogaty i różnorodny obraz artystycznego świata międzywojennej Polski.

To fantastyczne studium życia artystki, bez uproszczeń pokazujące jak trudno jest kobiecie zrobić karierę i jakich wyborów musiała dokonać. Kuźniak świetnie pokazuje cenę, jaką się płaci za talent.  Paulina Małochleb.

To była praca dla reportera. Sztuka polegała na tym, żeby z masy dokumentów, relacji, plotek, anegdot  wyłowić momenty i miejsca kluczowe. Anna Marchewka.

W radiowej bibliotece słuchamy fragmentów w interpretacji Iwony Bielskiej.

Od 29 listopada do 3 grudnia o 11.45 i 22.50.
Pierwsze wydanie książki ukazało się w 2016 roku w wydawnictwie Czarne.

1 grudnia 2021 roku w Wydawnictwie Literackim ukazuje się nowe wydanie książki.