|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Jak to możliwe

Państwo wybaczą, że będę bardzo monotematyczny ale - po tragedii w Koszalinie ludzie pytają - jak to możliwe? Jak to możliwe, że aż tak lekceważono prawo, co jednoznacznie wykazały kontrole. A ja pamiętam jak w tym miejscu pytałem - jak to możliwe, że stosowne instytucje nie mogą sobie poradzić z łamiącymi prawo właścicielami - a to barki na Wiśle, a to plaży przy Hotelu Forum? Jak to możliwe, że w Krakowie czy Zakopanem powstały i mają się dobrze dwu- czy trzykondygnacyjne samowolki budowlane? Jak to możliwe, że brama w ośrodku narciarskim przewraca się i zabija gości? Dlaczego tak jest, że potrafimy wykazywać wzorową wrażliwość na łamanie prawa na szczeblu państwowym, ale gdy robimy to w imię naszych biznesów - uznajemy to niemal za cnotę, a w każdym razie umiejętność: "radzenia sobie"?

Dlaczego trzeba śmierci pięciorga dzieci, żeby ktoś zajął się tematem, ale nawet wtedy i tak tylko jednego rodzaju pomieszczeń? A co z gabinetami kosmetycznymi, saunami, pubami, sklepami, kioskami, poczekalniami....? Każde z takich miejsc może okazać się śmiertelną pułapką jeśli zostanie źle zaprojektowane. 

A może (tu wezmę w obronę przedsiębiorców) po prostu przepisów jest za dużo? Właściciel się cieszy że dostał pieczątkę, bo może zacząć budowę, urzędnik się cieszy, że mógł ją postawić - bo to oznacza kolejną sprawę z głowy, a przecież nie wszystko da się zadekretować, opisać i ustalić. Nie wszędzie taka sama grubość czy długość oznacza ten sam poziom bezpieczeństwa. Kiedy uganiamy sie za kolejnymi zaświadczeniami, zezwoleniami, i certyfikatami, zapominamy - co naprawdę jest ważne. Ale, jak na 100 metrach ustawia się 5 sygnalizacji świetlnych, to nie ma siły - zawsze ktoś na czerwonym spróbuje przejść. 

Więc jeśli by mnie zapytano: kto naprawdę zawinił, to powiem, że byli to miłościwie nam panujący: Zysk, Pośpiech i Święty Spokój. Prawdziwa Banda Trojga. 

Nawiasem mówiąc zastanawiałem się czy dziś napisać o Koszalinie, czy o Wiśle Kraków, ale już w czasie pisania zdałem sobie sprawę, że pytanie "jak to możliwe" - można postawić w obu przypadkach, a i odpowiedź może być zaskakująco podobna. A poza tym w nocy zrobiło sie minus 10, niektórych w mieście to przerosło i teraz też pytają "jak to możliwe". W styczniu? Ale to już inna historia.

 

Andrzej Kukuczka

 

93%
7%