Radio Kraków

edukacja medialna

Dziś obchodzimy Dzień Emotikona.

Z tej okazji zastanowimy się, skąd się wziął fenomen małych znaków komunikacyjnych oraz jaka jest ich rola w codziennym życiu. Czy niewielkie symbole mogą przekazać rzetelnie nasze emocje? Kiedy są one środkiem do kształtowania wizerunku? I wreszcie jak wpływają na kulturę organizacyjną firm?

„Brzdąc w sieci”: o nadużywaniu technologii przez najmłodszych, ale z winy rodziców

Rodzice coraz częściej wykorzystują urządzenia mobilne jako niańki dla swoich dzieci. Możliwość korzystania z tabletów i telefonów czy oglądanie telewizji uspokaja maluchy, ale negatywnie wpływa na ich rozwój. Tak wynika z badań „Brzdąc w sieci”, które zostały przeprowadzone przez zespół badaczy z Akademii Pedagogii Specjalnej w Warszawie. To jedno z pierwszych badań na świecie, które zajęło się tym obszarem, badając tak szeroką grupę respondentów. W badaniu udział wzięło bowiem aż 744 dzieci w wieku do 6 lat i 744 rodziców.

Sztuczna Inteligencja a dziennikarstwo

Technologia postępuje naprzód i powoli wyręcza nas w codziennych czynnościach. Ale czy może zastąpić nas w zawodzie? Czy sztuczna inteligencja jest na tyle "inteligentna", by przejąć rolę dziennikarza? Dziś w radiowej lekcji wiedzy o społeczeństwie przyjrzymy się możliwościom, jakie SI oferuje reporterom. I zobaczymy, czy może ich zastąpić w pracy.

Świat współczesnych mediów. DEBATA

Gośćmi debaty Radia Kraków byli: mecenas Karol Pietras - prawnik z SGH w Warszawie, dr Bartosz Łukaszewski - socjolog z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i dr Marcin Kędzierski - ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego.

Rola sztucznej inteligencji w świecie medialnym. DEBATA

Nowe, niezbędne kompetencje w świecie nowych mediów, rola sztucznej inteligencji w świecie medialnym i zmiana społeczna - to był przedmiot debaty w Radiu Kraków. Ekspertami byli: prof. Klaudia Cymanow-Sosin, medioznawczyni z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Marcin Makowski, dziennikarz i publicysta i Dawid Kaczmarczyk z Akademickiego Centrum Medialnego, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II.

W kalendarzu dziś Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego. Czym ono faktycznie jest?

Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego to coroczne święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Z tej okazji na świecie organizowane są wydarzenia poświęcone nowym technologiom, roli informatyki w rozwoju społecznym i gospodarczym. Czym jest społeczeństwo informacyjne i jakie niesie ze sobą korzyści oraz zagrożenia?

XVII Konferencja Naukowa Etyki Mediów. Sztuczna inteligencja: upodmiotowienie maszyn – uprzedmiotowienie człowieka

Sztuczna inteligencja jest popularnym i częstym tematem dyskursu publicznego, przekazów medialnych, jak również dyskursu naukowego i badań medioznawczych. Pojęcie to sformułowane już prawie 70 lat temu przez Johna McCarthy’go, uległo z czasem semantycznej modyfikacji i bywa używane współcześnie nie tylko w poważnym i precyzyjnym naukowo ujęciu technicznego symulowania wybranych funkcji ludzkiego umysłu i zmysłów według reguł numerycznej algorytmizacji, ale także w kontekstach popularnych dyskusji i przekazów, w których obejmuje ono całość ukrytego i niekontrolowanego przez człowieka funkcjonowania maszyn i aplikacji.

Nadużywamy wizerunku dzieci w mediach społecznościowych

Polscy rodzice nadużywają wizerunku swoich dzieci w mediach społecznościowych - mówi Karolina Pilawa, nauczycielka i ekspertka Klubu Jagiellońskiego. Chodzi o sytuacje, w której niemal codziennie na profilach facebookowych czy instagramowych pojawiają się zdjęcia i relacje z życia pociech. Jak zaznacza, gdy dziecko jest małe, samo nie widzi problemu. Schody zaczynają się gdy do tych czasem krępujących treści po kilku latach docierają szkolni koledzy.

Jak senior radzi sobie w sieci?

W naszej codziennej radiowej Lekcji Wiedzy o Społeczeństwie rozmawiamy o wykluczeniu i dyskryminacji seniorów ze świata wirtualnego, cyfrowego i technologicznego. Sprawdzimy jak zdaniem eksperta radzi sobie senior w sieci.

Jak można przeciwdziałać rosyjskiej dezinformacji w mediach społecznościowych?

Premierzy ośmiu państw, w tym Mateusz Morawiecki, zaapelowali do potentatów mediów społecznościowych w sprawie przeciwdziałania rosyjskiej dezinformacji. Chodzi m.in. o "wyraźne oznaczanie treści typu deepfake oraz tekstów napisanych przez sztuczną inteligencję, aby umożliwić identyfikację zautomatyzowanych kampanii manipulacyjnych". O przenikanie dezinformacji do naszego dyskursu publicznego prof. Klaudię Cymanow-Sosin, medioznawczynię z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II pytał Jacek Bańka.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię