Radio Kraków

edukacja medialna

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie można przegrać materiały z kaset VHS

Dzięki Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie zapomniane pamiątki rodzinne w postaci filmów na kasetach VHS mają szanse na odkurzenie. Odtworzenie filmów nagrywanych przez wujków na imprezach rodzinnych, komuniach i weselach stało się w ostatnich latach coraz bardziej problematyczne. Magnetowidy zniknęły zastąpione odtwarzaczami DVD i pamięciami cyfrowymi.

Kilkadziesiąt terabajtów zasobów dziedzictwa kulturowego znajduje się w Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej

Niedostępne zbiory biblioteczne jednak dostępne - ale w internecie. To czasopisma, starodruki, a nawet księgi cmentarne nieudostępniane do rąk czytelników - choćby ze względów konserwatorskich. W Polsce działa kilkadziesiąt bibliotek cyfrowych, których pracownicy zajmują się skanowaniem i udostępnianiem takich perełek historii. W ramach dzisiejszej lekcji Wiedzy o Społeczeństwie zaglądamy do zasobów i do pracowni Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej.

Rzecznik prasowy - lekka praca? Nic bardziej mylnego

To profesja z pogranicza "public relations" i dziennikarstwa, która pojawiła się po raz pierwszy pod koniec XIX wieku. W Polsce stanowisko rzecznika prasowego Rady Ministrów utworzono jeszcze później, dopiero w 1971 roku. O tym, czym dokładnie - i jak - zajmuje się rzecznik prasowy - Mateusz Bożek.

40 lat temu zaprezentowano światu płytę CD

40 lat temu w sierpniu 1982 roku zaprezentowano światu nowy rewolucyjny nośnik muzyki, ale też jak się okazało kilkanaście lat później również danych - płytę kompaktową. Dziś jest ona powszechna i co rusz wieszczy się jej odejście do lamusa - tymczasem popularna płyta CD ma się dobrze i chyba, nieprędko zostanie odłożona na polkę historii.

78 lat temu rozpoczęła nadawanie powstańcza radiostacja "Błyskawica"

8 sierpnia 1944 roku, warszawscy powstańcy uruchomili stację nadawczą Armii Krajowej "Błyskawica". Była to pierwsza polska radiostacja, która przerwała kilkuletnie milczenie w eterze spowodowane okupacją kraju. Przetrwała całe powstanie, mimo skrajnie trudnych warunków pracy i kilku zmian lokalizacji. Dzięki niej świat dowiadywał się o przebiegu heroicznych walk w Warszawie, o gehennie ludności stolicy, o bestialstwie Niemców i zniszczeniach miasta. Na program składały się audycje przygotowywane zarówno przez dawny zespół Polskiego Radia, jak i przez Biuro Informacji i Propagandy Armii Krajowej.

40 lat temu Radio „Solidarność” nadało pierwszą audycję dla mieszkańców Krakowa

40 lat temu, 6 lipca 1982 r. po raz pierwszy w eterze pojawiła się audycja Radia „Solidarność” w Krakowie. Z inicjatywy kilku małopolskich opozycjonistów radio działało w Krakowie i innych miastach Małopolski z przerwami niemal do rozpoczęcia rozmów okrągłego stołu.

76 lat temu komunistyczne władze powołały Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk

76 lat temu, dekretem Krajowej Rady Narodowej z 5 lipca 1946 roku, komunistyczne władze powołały Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk. Dokument wszedł w życie 2 sierpnia tego samego roku, rozpoczynając niemal 45-letnią epokę, w której całość funkcjonowania mediów i życie intelektualne Polski były kontrolowane przez reżim komunistyczny. Dopiero 11 kwietnia 1990 roku Sejm uchwalił ustawę o zniesieniu cenzury. Przepisy weszły w życie dwa miesiące później.

72 lata temu 4 lipca 1950 r. Radio Wolna Europa wyemitowało pierwszą audycję w języku polskim

Półgodzinny, a następnie godzinny program nagrywany w studiu w Nowym Jorku był wysyłany pocztą lotniczą do Niemiec i nadawany z anteny pod Frankfurtem. Pierwszym szefem polskiej sekcji RWE w Nowym Jorku został Lesław Bodeński, były urzędnik służby dyplomatycznej Rzeczypospolitej. W krótkim czasie rozpoczęto organizowanie rozgłośni w Monachium. Jedną z pierwszych stacji, które zaczęły stamtąd nadawać audycje, była - 1 maja 1951 roku - Rozgłośnia Czechosłowacka.

"Jedno wspólne zdanie". Czy bezpłatne praktyki i staże powinny zostać zabronione? Debata młodych

Kolejna odsłona programu z cyklu "Jedno wspólne zdanie". Czy bezpłatne praktyki i staże powinny zostać zabronione? Uczniowie III i IV LO w Krakowie debatują w Radiu Kraków. W roli ekspertów wystąpili: prof. Magdalena Mikołajczyk (Uniwersytet Wrocławski), prof. Klaudia Cymanow-Sosin (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II), prof. Piotr Nowak (Uniwersytet Jagielloński) oraz Krzysztof Buła (Krakowskie Stowarzyszenie Mówców).

Deepfake oszukuje nasze zmysły

Deepfake to zagrożenie, do którego nie jesteśmy jeszcze przyzwyczajeni.Jest szczególnie niebezpieczne bo materiały spreparowane za pośrednictwem sztucznej inteligencji są dla nas na płaszczyźnie odbioru zmysłowego nieodróżnialne od tych realistycznych. O zagrożeniach cyfrowych opowiada dr hab. inż. Marcin Niemiec, wykładowca w Instytucie Telekomunikacji AGH. Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię