"Barometr zawodów" jest ekspercką prognozą, pokazującą sytuację we wszystkich powiatach regionu w bieżącym roku. Badanie powstało na zlecenie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. W Małopolsce jego koordynatorem jest Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie we współpracy z powiatowymi urzędami pracy. Jego efektem jest klasyfikacja zawodów w trzech grupach: deficytowych, nadwyżkowych oraz zrównoważonych.

Jak podkreślili autorzy opracowania, najnowsze wyniki badania „Barometr zawodów” pokazują wpływ pandemii COVID-19 na małopolski rynek pracy. Liczba zawodów deficytowych, czyli tych, w których najłatwiej znaleźć pracę, jest krótsza niż przed rokiem.

W Małopolsce największe zapotrzebowanie jest na zawody: medyczno-opiekuńcze (lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, opiekunów osoby starszej i niepełnosprawnej), budowlane (m.in. dekarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, murarzy i tynkarzy, monterów instalacji budowlanych, pracowników robót wykończeniowych), zawody związane z branżą transportową (kierowców autobusów oraz samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych).

Poszukuje się również fachowców związanych z produkcją (spawaczy, krawców, operatorów obrabiarek skrawających, robotników obróbki drewna i stolarzy). Duże zapotrzebowanie występuje też w zawodach ekonomiczno-administracyjnych (na pracowników ds. rachunkowości i księgowości, samodzielnych księgowych) oraz nauczycielskich (zwłaszcza nauczycieli przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu). Na łatwość w uzyskaniu zatrudnienia mogą również liczyć elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, mechanicy pojazdów samochodowych, magazynierzy, projektanci i administratorzy baz danych oraz programiści.

Jak wskazano, sytuacja w poszczególnych powiatach jest jednak różna. Najłatwiej będzie znaleźć pracę w zawodach deficytowych w Krakowie, Nowym Sączu, powiatach wadowickim, bocheńskim i krakowskim. Trudniej natomiast w dąbrowskim i tatrzańskim.

Problemy ze znalezieniem pracy mogą mieć np. absolwenci niektórych kierunków studiów, m.in. filozofowie, historycy, politolodzy, i kulturoznawcy. Na skutek obecnej sytuacji epidemiologicznej i ograniczonej działalności, do zawodów nadwyżkowych w roku 2021 będą należeli również pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej.

„Rok 2020 pokazał nam, że w przyszłości powinniśmy być przygotowani na niespodziewane i nagłe zmiany, które będą wymagały stosowania nietypowych instrumentów” - ocenił wicemarszałek województwa małopolskiego Tomasz Urynowicz.

Jak wskazał, w dużej mierze to właśnie zastosowanie programów osłonowych, zwanych tarczami antykryzysowymi, spowodowało, że pracodawcy zdołali utrzymać wiele miejsc pracy, a wzrost bezrobocia nie był gwałtowny.

Stopa bezrobocia w woj. małopolskim na koniec listopada 2020 r. wynosiła 5,3 proc. Najniższe bezrobocie odnotowano w stolicy regionu, Krakowie - 3 proc. Rejonem z najwyższym bezrobociem był powiat dąbrowski (10,9 proc.).

PAP/bp