Radio Kraków

Konkurs Chopinowski 2021

Konkurs Chopinowski. Przyciągnąć uwagę

Wszystko już jasne, a mimo to emocje cały czas nas nie opuszczają. Nagrody XVIII Międzynarodowego Pianistycznego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie zostały rozdane, a komentarze i oceny wcale nie cichną. To wielkie wydarzenie muzyczne, odwróciło uwagę od polityki, ekonomii, troski o zdrowie; połączyło wrażliwców tego świata niezależnie od narodowości, rasy i wyznania. Muzyka Chopina – umożliwiła skupienie się wokół pięknej sprawy, dała nam widzom poczucie wspólnoty, brak której wyjątkowo dotkliwie odczuwamy w pandemii.

Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady laureatem XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina

Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady zajął I miejsce w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina - podał w nocy ze środy na czwartek dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener.

Sześciu Polaków w trzecim etapie Konkursu Chopinowskiego

XVIII Konkurs Chopinowski jest już na półmetku! Podczas trwającego od 9 do 12 października II etapu i publiczność wysłuchała, jury oceniło 45 pianistów. Decyzją Jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń do III, przedostatniego etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego zakwalifikowało się 23 uczestników reprezentujących 11 krajów, m.in. sześciu z Polski, pięciu z Japonii, troje z Włoch, dwóch z Kanady, Rosji, Korei Południowej.

Druga odsłona Konkursu Chopinowskiego

Jak oni grają! Doskonale! II etap XVIII Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, pokazuje, że nie ma słabych pianistów. Każdy jest fantastyczny. Artyści zachwycają niezwykłą techniką, różnorodnością interpretacyjną i dojrzałością, mimo że mają tylko po dwadzieścia lat. Kto przejdzie do III etapu, dowiemy się w nocy z 12 na 13 października.

Pianiści wystartowali. Zawody z Chopinem

Chopin, Chopin i jeszcze raz Chopin. W sobotę rozpoczął się w Warszawie XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Wydaje się, że wielka gorączka Chopinowska wszystkich opanowała. Przesłuchania konkursowe transmitowane są w radiowej Dwójce, TVP Kultura oraz w Internecie. Można też ściągnąć aplikacje na telefon, by nie rozstawać się z muzyką Chopina i dopingować pianistów. Dwanaście godzin dziennie: muzyki, wywiadów, komentarzy, analiz! Ogromne zainteresowanie Konkursem Chopinowskim pokazuje, że jest to nie tylko wielkie święto pianistów, muzyków, melomanów, ale przede wszystkim, że konkurs gromadzi wokół siebie wielką międzynarodową społeczność uwrażliwionych na piękno.

Sinfonietta Cracovia. Chopinowska rozgrzewka

Był to świetny pomysł, by na tydzień przed rozpoczęciem XVIII Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, zaprosić słuchaczy na koncert będący wstępem do tego pianistycznego turnieju, czyli na „Chopinowską rozgrzewkę”. Bo choć wiele się dzieje w muzyce, to w tej chwili temat jest tylko jeden. To Konkurs Chopinowski, który – przypomnijmy – miał się odbyć rok temu, a rozpocznie się z wiadomych względów dopiero w tym roku, 2 października.

Krakowianka zakwalifikowana do XVIII Konkursu Chopinowskiego w Warszawie

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie Aleksandra Dąbek jedyną krakowianką zakwalifikowaną do XVIII Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, który odbędzie się 2-23 października 2021 r.

Przed wielkim graniem. Konkurs Chopinowski 2021

Konkurs Chopinowski od zawsze wzbudza emocje. Kreuje bohaterów, ale wskazuje też przegranych. Dla niektórych pianistów okazał się początkiem wielkiej kariery, dla innych dotkliwą porażką. Dla publiczności staje się zazwyczaj emocjonującymi zawodami. Te emocje bywały tak wielkie, że widzowie potrafili – gdy zabrakło biletów – wywarzyć drzwi Filharmonii i siłą wedrzeć się na salę. Potrafili też wygwizdać nielubianych artystów, a ulubieńców nosić na rękach. Na widowni często pojawiały się królowe: belgijskie – Elżbieta i Fabiola, hiszpańska Zofia, a także przedstawiciele rządu i międzynarodowego korpusu dyplomatycznego. A wszystko to z muzyką Chopina w tle.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię