Radio Kraków

Kryzys na granicy z Białorusią

Morawiecki po spotkaniu z Merkel: bronimy zewnętrznej granicy UE, w tym Niemiec

Relacje polsko-niemieckie są z pewnością fundamentalne dla spójności UE; my obecnie bronimy zewnętrznej granicy UE, a więc także Niemiec, przed falą uchodźców – mówił premier Mateusz Morawiecki po czwartkowym spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Kraków: demonstracja solidarności z uchodźcami na granicy polsko-białoruskiej

Chcą przekazać, że dla każdego znajdzie się miejsce przy wigilijnym stole. Na Rynku Głównym w Krakowie rozpoczęła się demonstracja okazania solidarności z uchodźcami na granicy polsko-białoruskiej.

Urszula Rusecka: "Jestem przeciwniczką zakazów, lepiej jest edukować i zachęcać do szczepień"

Polacy są narodem, który kocha wolność i nie lubi, jak się im coś narzuca - mówi posłanka Prawa i Sprawiedliwości Urszula Rusecka. To jej opinia na temat projektu ustawy, który umożliwiałby pracodawcom sprawdzanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko covid-19. Jestem przeciwniczką zakazów, lepiej jest edukować i zachęcać do szczepień - przekonywała posłanka w porannej rozmowie Radia Kraków.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej

Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej, która umożliwia wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej. Zgodnie z regulacją zakaz taki byłby wprowadzany na czas określony w drodze rozporządzenia ministra SWiA po zasięgnięciu opinii szefa SG. Za nowelizacją ustawy głosowało 245 posłów, 167 było przeciw, a 25 wstrzymało się od głosu.

Paweł Kowal: Ten konflikt nie dotyczy tylko nas. Imigranci pójdą na zachód

- Powinny być mocniejsze sankcje personalne wobec przedstawicieli białoruskich władz. Sankcje gospodarcze też są konieczne, ale trzeba z nimi postępować ostrożnie, bo mogą być one zrekompensowane przez Rosję - mówił na antenie Radia Kraków Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej. "Wszędzie gdzie Rosjanie wchodzą jako pośrednicy, zaczynają się jeszcze większe kłopoty" - tak poseł Kowal komentował rozmowy prezydentów Francji i Rosji na temat kryzysu na granicy Białorusi. "Polski rząd popełnił dużo błędów, od początku trzeba było umiędzynarodowić ten konflikt. W kraju do rozmów powinny zasiąść rząd i opozycja i zastanowić się jak wyjść z tego kryzysu" - mówił poseł Kowal w porannej rozmowie Radia Kraków.

Jaki skutek miałoby uruchomienie artykułu 4 NATO?

Umiędzynarodowienie problemu na granicy polsko-białoruskiej pozwoliłoby Polsce zwiększyć zdolności militarne i operacyjne - tak przekonuje Piotr Orłowski z Katedry Bezpieczeństwa Narodowego UJ. Przedstawiciele rządu coraz częściej mówią o uruchomieniu art.4 NATO, który mówi o wspólnych konsultacjach w wypadku, gdy którejś ze stron grozi naruszenie integralności terytorialnej. Z Piotrem Orłowskim rozmawiał o tym Jacek Bańka.

Polska Misja Medyczna szuka wolontariuszy, którzy wesprą działanie szpitala w Hajnówce

Polska Misja Medyczna szuka wolontariuszy, którzy wesprą działanie szpitala w Hajnówce nieopodal granicy polsko-białoruskiej. Poszukiwani są przede wszystkim ratownicy medyczni, pediatrzy, interniści i specjaliści chorób zakaźnych.

Małopolska brygada obrony terytorialnej wysyła kolejnych żołnierzy na granicę polsko-białoruską

Wspólnie ze Strażą Graniczną będą patrolowali rzekę Bug. Mundurowi zabierają ze sobą specjalistyczny sprzęt oraz łódź z silnikiem zaburtowym - wyjaśnia oficer prasowy 11 Małopolskiej Brygady OT porucznik Adam Trębacz.

Paweł Kowal: Gdy rząd staje się agresywny wobec Unii, to oznacza, że szykuje się do odwrotu

Jesteśmy agresywni wobec Unii, to w przypadku naszego rządu oznacza zazwyczaj, że szykuje się do odwrotu - mówił gość porannej rozmowy Radia Kraków - Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej. Dziś w Brukseli zaczyna się dwudniowy szczyt szefów państw Unii Europejskiej, na którym ma być poruszany temat praworządności w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia w Parlamencie Europejskim w Strasburgu zapowiedział, że Polska wycofuje się z idei Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W ocenie Pawła Kowala, postawa polskiego rządu wobec Unii Europejskiej wzbudza zamęt.

Gen. Wiesław Kukuła: Nie możemy patrzeć na to, co się dzieje na granicy, wyłącznie przez pryzmat lokalny

Prawie 600 żołnierzy WOT z trzech przygranicznych brygad wspiera Służbę Graniczną i wojska lądowe na granicy polsko-białoruskiej. - Jeżeli presja na granicy będzie się utrzymywać, będziemy musieli zwiększyć tam liczebność żołnierzy wojsk obrony terytorialnej i zapewnić ich rotacyjną obecność, dlatego nie wykluczam również zaangażowania żołnierzy z Małopolski, w szczególności tych, którzy mają kwalifikacje ratownicze - stwierdził gen. Wiesław Kukuła w wywiadzie dla Radia Kraków. Zwierzchnik piątego rodzaju sił zbrojnych przyjechał do Małopolski, żeby przekazać obowiązki dowodzenia, nowemu dowódcy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Marcinowi Siudzińskiemu. Rozmawiała z nim Joanna Gąska.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię