Radio Kraków

Kryzys na granicy z Białorusią

Andrzej Dziędziel o akcji "Medycy na granicy"

Ich misja trwała od 7 października do 14 listopada. W tym czasie udzielili pomocy 219 osobom - 141 dorosłym i 78 dzieciom. Do szpitali przewieźli 21 osób. W akcję "Medycy na granicy" zaangażowało się kilkudziesięciu wolontariuszy z całego kraju - lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych. Pracowali w pobliżu strefy zamkniętej. Pomagali migrantom, którzy po przekroczeniu granicy wymagali pomocy, gdzieś w podlaskich lasach. Jednym z "Medyków na Granicy" był Andrzej Dziędziel z Oświęcimia. Rozmawiał z nim Marek Mędela.

Andrzej Gut -Mostowy: w piątek wizyta wraz z ministrem Bortniczukiem w Małopolsce ws. igrzysk

Rozmowy w sprawie finansowania związanego z organizacją Igrzysk Europejskich w 2023 roku w Krakowie, Małopolsce i na Śląsku wciąż się jeszcze toczą - mówił gość porannej rozmowy Radia Kraków, wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy. Wiele spraw powinno się wyjaśnić w ciągu najbliższych dni - dodał. Jak dodaje Andrzej Gut -Mostowy, omawiane będą kwestie związane nie tylko z kształtem spółki, ale również te, związane z konkretnymi inwestycjami.

Bogusław Sonik: Szczepienie przeciwko Covid-19 powinno być obowiązkowe

- Mamy już 11 obowiązkowych szczepień, trzeba dodać jeszcze kolejne, przeciwko covidowi - mówił na antenie Radia Kraków Bogusław Sonik, poseł Koalicji Obywatelskiej. Tak skomentował decyzję szefowej Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen rozpoczęła dyskusję na temat wprowadzenia obowiązku szczepień przeciwko Covid-19, ostateczna decyzja ma należeć do państw członkowskich. "Należy wprowadzić obowiązek okazywania zaświadczenia o zaszczepieniu przy wszystkich wydarzeniach publicznych. A w powiatach, gdzie jest najwięcej zakażeń, trzeba wprowadzić większe ograniczenia sanitarne, lokalne lockdowny" - przekonywał poseł Sonik w porannej rozmowie Radia Kraków. Jego zdaniem szczepienie już teraz powinno być obowiązkowe dla takich grup jak lekarze czy nauczyciele.

Morawiecki po spotkaniu z Merkel: bronimy zewnętrznej granicy UE, w tym Niemiec

Relacje polsko-niemieckie są z pewnością fundamentalne dla spójności UE; my obecnie bronimy zewnętrznej granicy UE, a więc także Niemiec, przed falą uchodźców – mówił premier Mateusz Morawiecki po czwartkowym spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Kraków: demonstracja solidarności z uchodźcami na granicy polsko-białoruskiej

Chcą przekazać, że dla każdego znajdzie się miejsce przy wigilijnym stole. Na Rynku Głównym w Krakowie rozpoczęła się demonstracja okazania solidarności z uchodźcami na granicy polsko-białoruskiej.

Urszula Rusecka: "Jestem przeciwniczką zakazów, lepiej jest edukować i zachęcać do szczepień"

Polacy są narodem, który kocha wolność i nie lubi, jak się im coś narzuca - mówi posłanka Prawa i Sprawiedliwości Urszula Rusecka. To jej opinia na temat projektu ustawy, który umożliwiałby pracodawcom sprawdzanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko covid-19. Jestem przeciwniczką zakazów, lepiej jest edukować i zachęcać do szczepień - przekonywała posłanka w porannej rozmowie Radia Kraków.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej

Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej, która umożliwia wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej. Zgodnie z regulacją zakaz taki byłby wprowadzany na czas określony w drodze rozporządzenia ministra SWiA po zasięgnięciu opinii szefa SG. Za nowelizacją ustawy głosowało 245 posłów, 167 było przeciw, a 25 wstrzymało się od głosu.

Paweł Kowal: Ten konflikt nie dotyczy tylko nas. Imigranci pójdą na zachód

- Powinny być mocniejsze sankcje personalne wobec przedstawicieli białoruskich władz. Sankcje gospodarcze też są konieczne, ale trzeba z nimi postępować ostrożnie, bo mogą być one zrekompensowane przez Rosję - mówił na antenie Radia Kraków Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej. "Wszędzie gdzie Rosjanie wchodzą jako pośrednicy, zaczynają się jeszcze większe kłopoty" - tak poseł Kowal komentował rozmowy prezydentów Francji i Rosji na temat kryzysu na granicy Białorusi. "Polski rząd popełnił dużo błędów, od początku trzeba było umiędzynarodowić ten konflikt. W kraju do rozmów powinny zasiąść rząd i opozycja i zastanowić się jak wyjść z tego kryzysu" - mówił poseł Kowal w porannej rozmowie Radia Kraków.

Jaki skutek miałoby uruchomienie artykułu 4 NATO?

Umiędzynarodowienie problemu na granicy polsko-białoruskiej pozwoliłoby Polsce zwiększyć zdolności militarne i operacyjne - tak przekonuje Piotr Orłowski z Katedry Bezpieczeństwa Narodowego UJ. Przedstawiciele rządu coraz częściej mówią o uruchomieniu art.4 NATO, który mówi o wspólnych konsultacjach w wypadku, gdy którejś ze stron grozi naruszenie integralności terytorialnej. Z Piotrem Orłowskim rozmawiał o tym Jacek Bańka.

Polska Misja Medyczna szuka wolontariuszy, którzy wesprą działanie szpitala w Hajnówce

Polska Misja Medyczna szuka wolontariuszy, którzy wesprą działanie szpitala w Hajnówce nieopodal granicy polsko-białoruskiej. Poszukiwani są przede wszystkim ratownicy medyczni, pediatrzy, interniści i specjaliści chorób zakaźnych.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię