|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

23 listopada koncert w hołdzie Krzysztofowi Pendereckiemu

23 listopada Krzysztof Penderecki skończyłby 87 lat. W tym dniu na platformie Play Kraków będzie można obejrzeć koncert, będący hołdem dla jednego z największych kompozytorów muzyki współczesnej.

Zaprasza Jurek Dybał, dyrektor Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa "Sinfonietta Cracovia"

By Adam Kumiszcza - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4350632

Skomponowane przez niego utwory zagra Sinfonietta Cracovia. Wystąpią: flecistka Agata Igras i Sebastian Aleksandrowicz, grający na oboju i rożku angielskim. Koncert pod batutą Jurka Dybała został zarejestrowany w Sali Audytoryjnej w ICE Kraków, która od maja 2018 roku nosi imię Krzysztofa Pendereckiego.

Jak podkreśla prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, koncert jest hołdem, który muzycy znakomitej krakowskiej orkiestry składają prof. Krzysztofowi Pendereckiemu – swojemu wieloletniemu mistrzowi, przyjacielowi i artystycznemu opiekunowi.

Sinfonietta Cracovia, dzięki staraniom Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich, ponad 25 lat temu uzyskała oficjalne miano Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

Koncert otworzą "Trzy utwory w dawnym stylu" zaczerpnięte m.in. z muzyki napisanej przez Pendereckiego do filmu Wojciecha Jerzego Hasa "Rękopis znaleziony w Saragossie" (1964). Była to odpowiedź kompozytora na zarzuty krytyków, że nie umie komponować "przyzwoitej", tonalnej muzyki.

Słuchacze usłyszą też "Agnus Dei" z "Polskiego Requiem". W programie koncertu znalazły się utwory "Capriccio" na obój i 11 instrumentów smyczkowych oraz Adagietto z "Raju utraconego" na smyczki i rożek angielski. Na koniec zostaną zaprezentowane "Sinfonietty" Krzysztofa Pendereckiego, które są opracowanymi przez samego kompozytora orkiestracjami jego utworów kameralnych.

W dniu urodzin kompozytora koncert prezentowany na miejskiej platformie kulturalnej Play Kraków będzie dostępny nieodpłatnie. Po 23 listopada, przez rok, materiał będzie można oglądać na wszystkich urządzeniach mobilnych po wykupieniu dostępu w cenie 10 zł.

Oprócz koncertu powstał album "Penderecki’s Sinfonietta(s)", którego premiera jest planowana 20 listopada. W ciągu 25 lat istnienia Sinfonietta Cracovia niejednokrotnie prezentowała utwory składające się na tę płytę, wielokrotnie występując pod batutą bądź kierunkiem kompozytora.

Organizatorami koncertu są: miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Sinfonietta Cracovia, Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

Krzysztof Penderecki zmarł 29 marca. Miał 86 lat. Od lat studenckich związany był z Krakowem. Miasto nazywał swoim domem i przez ponad sześć dekad uczestniczył w jego życiu kulturalnym i społecznym. Światowy rozgłos przyniosły kompozytorowi utwory awangardowe z lat 60., takie jak "Tren Ofiarom Hiroszimy", czy "Pasja według św. Łukasza", które zapoczątkowały pasmo jego międzynarodowych sukcesów.

W latach 70. stanął za pulpitem dyrygenckim, prowadząc od tego czasu czołowe orkiestry symfoniczne w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji. Z jego inicjatywy powstało Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach dedykowane młodym artystom. Był również wielkim miłośnikiem drzew – architektem liczącego ponad 2 tysiące gatunków drzew założenia parkowego w Lusławicach.

 

 

PAP/bp

100%
0%