|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Rosyjski dokument o Olegu Sencowie bezpłatnie na PLAY KRAKÓW

Przez tydzień na platformie PLAY KRAKÓW można zobaczyć dokument Askolda Kurova "Proces. Federacja rosyjska kontra Oleg Sencow".To historia reżysera, byłego więźnia politycznego, który po zajęciu Krymu przez Rosję aktywnie przeciwstawiał się okupacji. W więzieniu spędził pięć lat. Proces oraz reakcje całego świata na jego sytuację poznajemy w filmowym śledztwie odsłaniającym absurdy i przerażający, kafkowski charakter tej historii. Dokument można oglądać bezpłatnie.

fot. mat. prasowe

- Czasami trudno jest ograniczyć się do bycia obserwatorem. Pomysł na film wyrósł z mojej bezradności, niemożności zmiany mrocznej przyszłości czekającej na Olega Sencova – człowieka, który chciał tylko żyć w wolnym kraju i robić filmy. Znając Olega osobiście, nie mogłem od początku uwierzyć, że byłby winny w sprawie któregokolwiek z tych niedorzecznych zarzutów – tłumaczy reżyser Askold Kurov, autor dokumentu "Proces. Federacja rosyjska kontra Oleg Sencow".

Film zaczyna się od jednej z najbardziej wymownych scen. Jest sierpień 2015 roku, sala sądowa w Rostowie nad Donem. Mężczyzna zagląda przez kraty, widać, że jego nerwy są w strzępach. Dziś usłyszy wyrok: 20 lat na Syberii za terroryzm. To Oleg Sencow, ukraiński reżyser, działacz Euromajdanu, urodzony w Symferopolu na Ukrainie. Po zajęciu Krymu przez Rosję aktywnie przeciwstawiał się okupacji. W maju 2014 roku został aresztowany przez rosyjskie służby bezpieczeństwa, oskarżony o planowanie ataków terrorystycznych i potajemnie przewieziony do Moskwy. Po ponad roku aresztu został skazany na 20 lat pozbawienia wolności na podstawie wypowiedzi dwóch świadków, mimo że ich składane pod przymusem zeznania zostały unieważnione przed sądem; nie przedstawiono także wiarygodnego materiału dowodowego. Sencow nigdy nie przyznał się do winy.

Askold Kurow śledzi przebieg procesu i próby ratowania Olega z więzienia przez jego rodzinę, przyjaciół i prawników. Ta głośna sprawa wywołała protesty na całym świecie: uwolnienia reżysera zażądały zarówno polska, jak i europejskie akademie filmowe, a także wielu znanych filmowców, takich jak Pedro Almodóvar, Wim Wenders, Agnieszka Holland, Ken Loach, Krzysztof Zanussi czy Johnny Depp.

Filmowe śledztwo Kurowa stopniowo odsłania absurdy i przerażający, kafkowski charakter tej historii, pokazując, jak każdy może stać się ofiarą bezwzględnej machiny państwowej.

Dokument "Proces. Federacja rosyjska kontra Oleg Sencow" jest dostępny na PLAY KRAKÓW do 24 listopada. Wystarczy wejść na www.playkrakow.com i włączyć film.

Okazją do pokazanie filmu jest przyznanie Nagrody Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Vincenza Olegowi Sencowowi podczas zakończonego Open Eyes Economy Summit. Tytuł nie był pokazywany do tej pory w polskich kinach.

PLAY KRAKÓW to miejska platforma VOD – jedyna taka w Polsce. Można na niej znaleźć materiały zarejestrowane i udostępnione przez krakowskie instytucje kultury, a także wydarzenia transmitowane na żywo. Platforma powstała dla Miasta Krakowa, a jej operatorem jest KBF.

 

mat. prasowe/sp

 

100%
0%