Radio Kraków

Małopolska bez marszałka

Sejmik po raz piąty nie wybrał marszałka województwa. Piotr Ćwik i Łukasz Kmita polegli w głosowaniu

Sejmik Województwa Małopolskiego znów nie zdołał wybrać marszałka. Dwudziestu z trzydziestu dziewięciu radnych oddało nieważne głosy. Wicemarszałek Małopolski Józef Gawron (PiS) zgłosił we wtorek kandydaturę radnego, byłego wojewody Małopolski Piotra Ćwika. Ćwik był kontrkandydatem posła PiS Łukasza Kmity, który po raz piąty ubiegał się o ten urząd.

Konflikt w małopolskim PiS: prezes PiS zawiesza dyrektora kancelarii małopolskiego sejmiku

Decyzją prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dyrektor Kancelarii Sejmiku Woj. Małopolskiego Michał Ciechowski został zawieszony w prawach członka PiS i zostaną podjęte kroki w celu jego usunięcia z partii - poinformował PAP rzecznik ugrupowania Rafał Bochenek.

Marszałek albo nic. 1 lipca małopolski Sejmik spróbuje po raz trzeci wybrać zarząd województwa

Dwie poprzednie próby to nieudane wybory Łukasza Kmity z Prawa i Sprawiedliwości. PiS ma w Sejmiku większość, Kmitę popiera sam Jarosław Kaczyński, ale to za mało. Posła i szefa lokalnych struktur PiS-u nie chce jako marszałka część radnych partii.

Sejmik znowu nie wybrał Łukasza Kmity na marszałka Małopolski. "To zdrada ideałów Prawa i Sprawiedliwości"

Małopolska nadal bez marszałka! Łukasz Kmita przegrywa kolejne głosowanie w Sejmiku województwa. Posła Prawa i Sprawiedliwości po raz drugi nie poparło w całości nawet własne ugrupowanie. Kmita uzyskał siedemnaście głosów za, a PiS ma dwadzieścia jeden szabel w Sejmiku. Przeciwko było dziewiętnastu radnych, dwa głosy były nieważne. Sam kandydat opuścił Sejmik jeszcze przed samym głosowaniem.

Znów nie udało się wybrać marszałka Małopolski. Nieoficjalnie: nie ma porozumienia w PiS

Jarosław Kaczyński przyjedzie do Krakowa, by przekonać radnych małopolskiego PiS do głosowania na Łukasza Kmitę na marszałka województwa. Sejmik miał dziś go wybrać, ale przerwał obrady do środy, do godziny osiemnastej, bo nadal nie ma konsensusu. Dlaczego? Bo postawiła się Suwerenna Polska, koalicjant PiS-u w ramach Zjednoczonej Prawicy.

Prawdopodobnie w poniedziałek kolejna próba wyboru marszałka. Ł. Kmita nie wyobraża sobie, że nie zostanie wybrany

Prawdopodobnie w przyszły poniedziałek kolejne podejście do wyboru marszałka województwa małopolskiego. Łukasz Kmita wciąż przekonuje, że jest jedynym kandydatem Prawa i Sprawiedliwości. Jak mówił w rozmowie z Radiem Kraków, nie wyobraża sobie, by nie został wybrany.

Małopolscy radni nie wybiorą podczas czwartkowej sesji nowego marszałka

Radni nie zajmą się wyborem nowego marszałka województwa małopolskiego podczas czwartkowej sesji sejmiku. Punkt ten nie pojawił się w porządku obrad. Jak powiedział PAP szef klubu PiS Rafał Stuglik, do wyboru może dojść na sesji czerwcowej; jedynym kandydatem tej partii pozostaje poseł Łukasz Kmita.

Nieoficjalnie: nowym kandydatem na marszałka Małopolski będzie... Łukasz Kmita

Podobno do trzech razy sztuka, a w tym przypadku być może tylko do dwóch. Jak nieoficjalnie dowiedziało się Radio Kraków, kandydatem na marszałka Małopolski będzie nadal Łukasz Kmita. W poniedziałek nie został wybrany, pomimo że był jedynym zgłoszonym kandydatem rekomendowanym przez Prawo i Sprawiedliwość.

Najnowsze

Najchętniej czytane

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię