|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Narodowe Czytanie 2020 także w Radiu Kraków!

Radio Kraków włącza się w akcję Narodowego Czytania. Jesteśmy w końcu to winni Juliuszowi Słowackiemu, bo przecież przy alei, której jest patronem, mieści się już od dwudziestu lat nasza siedziba!

Dziennikarze P. Sołtysik i M. Koczyba w trakcie nagrań fragmentów "Balladyny" w reżyserii Ewy Ziembli

Narodowe Czytanie Balladyny w Radiu Kraków

W najbliższą sobotę (5 września) na antenie Radia Kraków królować będzie "Balladyna", i to w niecodziennej interpretacji. Osiemnaście scen wybranych z dramatu Juliusza Słowackiego przeczytają dziennikarze Radia Kraków, pod czujnym okiem reżyserki Ewy Ziembli. Zachęcamy do słuchania przez cały dzień, od godz. 6.00 do godz. 23.00, po każdym wydaniu wiadomości. Radio Kraków dołącza w ten sposób do Narodowego Czytania - dziewiątej już odsłony wydarzenia organizowanego pod patronatem Prezydenta RP. Tegoroczną lekturą jest właśnie dzieło Juliusza Słowackiego.

O godz.16.05 zapraszamy także na audycję zatytułowaną "Balladyny z radiowego archiwum". Posłuchamy fragmentów najstarszych realizacji radiowych tego utworu, zachowanych fonotece Radia Kraków. Więcej informacji TUTAJ.

 

Narodowe Czytanie w Krakowie

Do udziału w Narodowym Czytaniu, wszystkich mieszkańców i turystów zaprasza także Miasto Kraków. Początek o godz. 15.00 na Placu Szczepańskim. W pierwszej części wydarzenia wybrane fragmenty „Balladyny” będą czytać aktorzy i przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz krakowskich instytucji kultury. Krakowski Teatr Scena STU przedstawi sceny z własnej inscenizacji „Balladyny” w reżyserii Krzysztofa Pluskoty. W drugiej części Narodowy Stary Teatr zaprezentuje natomiast sceniczny dialog w reżyserii Aleksandry Skorupy pod tytułem „Szekspir Słowackiego”, w którym fragmenty z „Balladyny” i „Makbeta” Szekspira zostaną opowiedziane w dwóch językach – polskim i rosyjskim. Wydarzenie będzie transmitowane online, w tym do Centralnej Biblioteki Miasta Wilna. Więcej informacji TUTAJ.

W samo południe "Balladyna" zabrzmi także... z balkonu Teatru im. J. Słowackiego. Dla widzów zgromadzonych na Placu św. Ducha, tekst dramatu przeczytają i wyśpiewają aktorzy Teatru.  Więcej informacji TUTAJ.

 

Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja wspólnego, publicznego czytania polskich dzieł literackich zapoczątkowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Realizowana w wielu miastach i miejscowościach Polski inicjatywa ma na celu popularyzowanie czytelnictwa, propagowanie bogactwa polskiej literatury i zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę. Pierwszą wspólnie czytaną lekturą był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytane były między innymi utwory Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Stanisława Wyspiańskiego i Stefana Żeromskiego.

– Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji. 

– Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury Balladyny według Państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji – dodał w liście Prezydent. 

 

Balladyna

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

 

 

45%
55%