fot: Paweł Topolski
Audycję poprowadziły Teresa Gut i Magdalena Zbylut-Wiśniewska. Muzyczną część zaprezentowała Agnieszka Barańska.
fot: P. Topolski
Turystyczny Tarnów. Z Marcinem Pałachem, dyrektorem Tarnowskiego Centrum Informacji rozmawialiśmy o tym, jakie zalety miasta dostrzegają zwiedzający. Jak się okazuje pandemia koronawirusa zmieniła postrzeganie Tarnowa wśród biur turystycznych z Krakowa i Warszawy. Te otworzyły się na turystykę krajową i w efekcie - co sobotę przyjeżdżają tu wycieczki autokarowe, również z turystami zagranicznymi. A od czego warto zacząć zwiedzanie? Od Rynku i Ratusza, a dalej koniecznie trzeba zajrzeć do katedry, żeby zobaczyć pomniki nagrobne uznawane za perełki doby renesansu.
fot: P. Topolski
Kulturalny Tarnów. Z Ewą Łączyńską-Widz, dyrektor BWA i Anną Grygiel, szefową Tarnowskiej Nagrody Filmowej rozmawialiśmy o tworzeniu oferty kulturalnej dla tego typu miasta i o wykorzystaniu lokalnych kontekstów. Galeria do końca sierpnia zaprasza jeszcze do obejrzenia wystawy VII Salon BWA Tarnów, gdzie zgromadzono najważniejsze prace artystów związanych z miastem. Natomiast 34. edycja festiwalu Tarnowska Nagroda Filmowa, która ma się obyć na początku września zaskoczy być może interaktywnością spotkań on-line widzów z twórcami. W tym roku zaplanowano też w ramach tej imprezy premierę długo wyczekiwanego, zwłaszcza w Tarnowie, filmu "Żużel" w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej. I będzie to coś nie tylko dla fanów "czarnego sportu"!
fot: P. Topolski
Tarninówka w Tarnowie – Maria Zawadą-Bilik z UMT. – Czym jest tarnina? Gdzie rośnie? Jak wygląda? Skąd się wzięła nazwa miasta? Jak smakuje herbatka tarninowa i nalewka tarninówka.
fot: P. Topolski
Joga na trawie. Przemek Sroka, jogin od 15 lat i tarnowski fotoreporter opowiedział nam o tym, jak i kiedy zacząć ćwiczyć i na co joga ma zbawienny wpływ. Nasz gość zwracał uwagę na korzyści płynące z ruchu na świeżym powietrzu, który jest najlepszym pomysłem na przetrwanie trudnego czasu pandemii. Słuchacze dowiedzieli się jak poprawnie wykonać podstawowe asany.
Fot. Paweł Topolski
W muzycznej części Skarbów Małopolski nie można było narzekać na nudę. Tarnów to miasto, gdzie wszelkie dźwięki są uwzględniane. Agnieszka Barańska zaczęła program od alternatywnego przeboju przełomu lat 80. i 90., czyli „Wysp” Ziyo. Niestety nie wszyscy zdolni i znani tarnowianie zmieścili się w zaledwie godzinnej audycji. Spotkanie w naszym mobilnym studio rozpoczęliśmy od wizyty Michała Niedbały - młodego, jazzowego pianisty.
Tarnów słynie z cyklu imprez „Był sobie blues”. To nie jedyne, muzyczne zdarzenie organizowane przez Wojtka Klicha- gitarzystę i organizatora także „Wianuszków” i „Rockowych O!płateczków. Były członek Ziyo i lider grupy Bardzo Orkiestra od lat stara się promować i wspierać młode, lokalne talenty oraz integrować tarnowską scenę rockową. W tym roku na festiwalu „Był sobie blues” pojawili się Andrzej Krzywy i Natalia Przybysz i Wojtek Cugowski. W piątek, w tarnowskim amfiteatrze trwały próby przed ostatnim, tegorocznym koncertem z tego cyklu.
Oprócz bluesa i rocka w Tarnowie także mocno brzmi hip hop. Zaplanowana rozmowa z Mc Silkiem, który jest niewątpliwie najbardziej znanym tarnowskim raperem, doszła do skutku drogą telefoniczną.