|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Radio Kraków w Wysowej

W każdą wakacyjną sobotę zapraszamy Państwa do odkrywania "Skarbów Małopolski". Zwiedzajmy lokalnie! - to nasze hasło przewodnie. Tym razem odwiedziliśmy Wysową-Zdrój. Rozmawiamy przede wszystkim o walorach turystycznych miejscowości, a także o leczniczych właściwościach wód mineralnych, znanym Polakom od ponad 100 lat. Wśród tematów nie zabraknie także kultury i historii Łemków oraz charakterystycznych dla krajobrazu Beskidu Niskiego - cerkwi, w tym najpiękniejszej, czyli cerkwi w Kwiatoniu wpisanej na listę UNESCO. W części kulinarnej przyrządzimy fuczki i kiszeniaki. Kiszonki są bowiem niezwykle ważnym elementem tradycyjnej kuchni łemkowskiej. Porozmawiamy także o ziołach i filoterapii. Sportowy blok naszej audycji tym razem będzie wyjątkowo mało oczywisty. Dlaczego? Po pierwsze, spróbujemy swoich sił w windsurfingu na jeziorze Klimkówka. A po drugie, w studiu zagości Grzegorz Brudziński, czterokrotny sędzia zapaśniczy na Igrzyskach Olimpijskich. Na koniec łemkowski folk w wykonaniu Serenczy oraz czysta energia w dwóch językach od Dollars Brothers. Nie zabraknie też muzyki Igora Herbuta.

Fot. Damian Radziak

Pierwszym gościem była Joanna Zając z Centrum Produktu Turystycznego i Kulturowego Beskidu Gorlickiego w Wysowej, która opowiedziała o zaletach wypoczynku w uzdrowisku.

 

Posłuchaj rozmowy z Joanną Zając

Fot. Damian Radziak

Natalia Hładyk i Wacław Szlanta ze Zjednoczenia Łemków odwiedzili nasze plenerowe studio, żeby opowiedzieć o życiu i zwyczajach Łemków w Beskidzie Niskim i o Watrze Łemkowskiej.

Posłuchaj rozmowy z Natalią Hładyk i Wacławem Szlantą

Fot. Damian Radziak

O dobroczynnej mocy natury rozmawiamy z zielarką i przewodniczką Marią Świder.

Posłuchaj rozmowy z Marią Świder

Fot. Damian Radziak

Wysowa ma też swoją osobowość sportową - gościem Radia Kraków był Grzegorz Brudziński, czterokrotny sędzia zapaśniczy na igrzyskach olimpijskich

Posłuchaj rozmowy z Grzegorzem Brudzińskim

Fot. Damian Radziak

Gośćmi Agnieszki Barańskiej byli Roman Korbicz i Mirosław Bogoń z zespołu Serencza

Zespół SERENCZA – po prostu Szczęście (jest to archaizm karpacki używany jeszcze m.in. w płn. Słowacji). Chłopaki zainspirowani tradycyjną muzyką Łemków, muzyką swych ojców jak i coraz bardziej powszechnym trendem autorskiego interpretowania folkloru powołali do życia zespół. Początki muzykowania były bardzo spontaniczne. Najważniejsze było wspólne tworzenie, mniej istotny był pierwiastek artystyczny, estetyczny. Pomału krystalizował się styl łemkowskiego zespołu. Trwała ciągła ewolucja, która bynajmniej do dziś nie jest zakończona. Pierwsze utwory były zawieszone gdzieś pomiędzy folklorem a folkiem. Obecne aranżacje rzucają nowe światło na muzykę Beskidu Niskiego. To inne spojrzenie na folklor pozwala dotrzeć do współczesnego słuchacza, pomaga w propagowaniu kultury naszego regionu, ale przede wszystkim daje radość z tworzenia czegoś nowego. Serencza na swoim koncie kilka programów nagranych dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Poza koncertami można nas spotkać w niektóre weekendy w Wysowej-Zdroju, w karczmie „Gościnna Chata”, gdzie prezentujemy głównie folklor. 

Posłuchaj rozmowy z członkami Serenczy

Fot. Damian Radziak

W mobilnym studiu zagościł także Chór Galicyjski przy Kole Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Wysowej Zdroju oraz jego dyrygentka Edyta Sulimska.

Posłuchaj rozmowy z Edytą Sulimską i występu Chóru Galicyjskiego

Fot. Damian Radziak

Obejrzyj występ Chóru Galicyjskiego

Wysowa to oczywiście wyjątkowa woda, o której opowiedział Tadeusz Poręba.

Posłuchaj rozmowy z Tadeuszem Porębą

Partnerzy

100%
0%