|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Wakacje ze smakiem! Rynek w Lanckoronie

W latach 20. ub. wieku Lanckorona była modnym podkrakowskim letniskiem.

Lanckorona


Rynek w Lanckoronie

Na początku ub. wieku Lanckorona była modnym podkrakowskim letniskiem, przyjeżdżali tam "powietrznicy" ( tak nazywano wówczas letników) z całej Polski. Miasto upodobali sobie szczególnie malarze, artyści i pisarze.

Bez względu na to, gdzie zaparkujemy samochód, wszystkie drogi zaprowadzą nas do rynku. Uważa się, że jest najbardziej stromym rynkiem na Szlaku Bursztynowym (spadek wynosi 9.5 proc). W jego dolnej części znajduje się parking, pośrodku ławki a na górze skwer ze studnią.

Lanckoroński rynek otoczony jest wyjątkowymi domami. Wszystkie mają kryte gontem dachy, podcienia i niewielkie okna. W północnej pierzei warto zwiedzić izbę muzealną, gdzie zgromadzono wiele odnalezionych podczas wykopalisk w latach 60. XX w. zabytków archeologicznych. W południowej pierzei rynku znajduje się z kolei muzeum, gdzie zobaczymy izbę, wyposażoną tak, jak w XIX w. wszystkie lanckorońskie mieszkania. Zobaczymy tam także makietę rynku sprzed wielkiego pożaru.

Posłuchaj o eksponatach w lanckorońskim muzeum: []

[
] Historia:
Według Jana Długosza, początek miastu dał Kazimierz Wielki, wystawiając zamek na szczycie. Miał on chronić granicy ze Śląskiem. Miasto powstało w kolejnych latach u jego podnóża. Rynek i otaczające go piękne, drewniane kamieniczki spłonęły w wielkim pożarze w 1868 r. Kilkadzisiąt lat wcześniej w ruinę popadł sam zamek, zniszczony w czasach konfederacji barskiej. Do 1933 roku Lanckorona była miastem. Obecnie jest wsią letniskową. Mieści się tam siedziba gminy.

Położenie:
Lanckorona jest dobrym punktem wypadowym do wycieczek - w Beskid Makowski, na Dróżki Kalwaryjskie, do Wadowic i Krakowa. Miejsce słynie z niepowtarzalnego mikroklimatu.

Dojazd:
Z Krakowa drogą na Kalwarię Zebrzydowską, w Izdebniku skręcamy w lewo. Jadąc z Bielska, mijamy Kalwarię, w Brodach skręcamy w prawo w stronę kościoła zwanego Grobkiem, tam albo skręcamy w lewo przy świątyni (najkrótsza trasa), albo jedziemy zgodnie ze wskazaniami drogowskazu. Ta ostatnia droga jest stroma i kręta.

[
Wyświetl większą mapę]

Nocleg:
W Lanckoronie działa kilka pensjonatów. Najstarszy z nich, "Tadeusz", został założony 80 lat temu przez oficera Legionów, leśnika Tadeusza Lorenza. Bywali w niej: Józef Piłsudski, Józef Beck, Ignacy Mościcki, Iwan Koniew. Noclegi trzeba wcześniej rezerwować. W ostatnich latach w Lanckoronie i okolicy pojawiło się sporo ofert agroturystycznych.

Posłuchaj: [ Podziurawione tarnowskie ulice, fot. P. Topolski

100%
0%