|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Weź udział w konkursie. Odpowiedz na pytanie, wygraj miernik jakości powietrza i zestawy gadżetów

My pytamy – nasi słuchacze odpowiadają i wygrywają. Każdego dnia w popołudniowym programie Co niesie dzień między 16.00 a 18.00 zadajemy jedno pytanie na temat ochrony środowiska i jakości powietrza. Waszym zadaniem jest udzielenie odpowiedzi i przesłanie jej mailowo. Spośród wszystkich nadesłanych danego dnia odpowiedzi jury wybierze jednego laureata. Codziennie, od 30 listopada do 4 grudnia, do wygrania miernik jakości powietrza i zestaw gadżetów.

Dlaczego warto dbać o środowisko? Przeczytajcie!

 

Skraca życie, potęguje COVID. Wciąż lekceważymy zabójczą moc smogu

Cały świat czeka na szczepionkę na COVID-19, ale jest coś, co zabija nas codziennie: zanieczyszczenie powietrza – napisali w tegorocznym raporcie naukowcy z Uniwersytetu w Chicago. Amerykańscy uczeni od kilku lat badają wpływ zanieczyszczeń powietrza na długość życia ludzi, którzy są na nie długotrwale narażeni. Wnioski są alarmujące: smog skraca życie o blisko dwa lata, czyli bardziej niż palenie papierosów. Zawarte w nim substancje - głównie pyły PM10 i PM2,5 – zwiększają ryzyko m.in. chorób płuc i serca, przewlekłych chorób układu oddechowego, udaru, wpływają niekorzystnie na płodność dorosłych i rozwój psycho-fizyczny dzieci.

Z kolei badania Europejskiej Agencji Środowiskowej (EEA) pokazują, że na naszym kontynencie zanieczyszczenie powietrza odpowiada za 13 procent przedwczesnych zgonów. Smog czyni także organizmy ludzi bardziej podatnymi na wirusa COVID-19, komplikuje przebieg wywołanej nim choroby, która atakuje głównie układ oddechowy, i zmniejsza szanse na pokonanie jej. Niestety, Polska od lat plasuje się w europejskiej czołówce krajów o najgorszym stanie powietrza, a w naszym województwie liczba osób oddychających smogiem stanowi prawie 50 proc. populacji.

Przyczyną takiej sytuacji jest przede wszystkim spalanie paliw stałych – głównie węgla – w przestarzałych piecach domowych. Środki zaradcze, przyjęte przez Samorząd Województwa Małopolskiego, to uchwały antysmogowe dla Krakowa i Małopolski oraz obowiązujący od 27 października tego roku Program Ochrony Powietrza (POP). To kompleksowy projekt działań na rzecz poprawy jakości powietrza w naszym regionie, którego przestrzeganie pozwoli osiągnąć m.in. docelową redukcję emisji pyłów zawieszonych w atmosferze do roku 2023 oraz benzo(a)pirenu do roku 2026. 

Do najważniejszych zadań określonych w POP należą: przyspieszenie wymiany przestarzałych pieców, promowanie wykorzystania odnawialnych źródeł energii poprzez zapewnienie dla nich wyższego dofinansowania oraz usprawnienie systemu kontroli i ujednolicenie systemu alarmowania o zanieczyszczeniu powietrza. W pozyskaniu dotacji na wymianę pieca pomogą ekodoradcy, którzy już pracują w ponad 60 gminach Małopolski, a docelowo mają służyć mieszkańcom każdej z gmin. Lokalne samorządy zostały zobowiązane do wsparcia osób dotkniętych tzw. ubóstwem energetycznym, czyli takich, których nie stać na pokrycie kosztów ogrzewania swoich domów.

W zgłaszaniu przypadków naruszenia przepisów środowiskowych, m.in. spalania śmieci i niedozwolonych substancji, pomaga działająca na terenie całego województwa darmowa aplikacja Ekointerwencja. Od początku jej działania, od 10 marca bieżącego roku, wpłynęło już ponad 4 tysiące zgłoszeń.


 

Nagroda główna została ufundowana ze środków Projektu zintegrowanego LIFE „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla Województwo Małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” realizowanego przez Województwo Małopolskie.

75%
25%