Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Weź udział w konkursie. Odpowiedz na pytanie, wygraj miernik jakości powietrza i zestawy gadżetów

  • Nasze akcje
  • date_range Poniedziałek, 2020.11.30 09:36 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:42 )
My pytamy – nasi słuchacze odpowiadają i wygrywają. Każdego dnia w popołudniowym programie Co niesie dzień między 16.00 a 18.00 zadajemy jedno pytanie na temat ochrony środowiska i jakości powietrza. Waszym zadaniem jest udzielenie odpowiedzi i przesłanie jej mailowo. Spośród wszystkich nadesłanych danego dnia odpowiedzi jury wybierze jednego laureata. Codziennie, od 30 listopada do 4 grudnia, do wygrania miernik jakości powietrza i zestaw gadżetów.

Dlaczego warto dbać o środowisko? Przeczytajcie!

 

Skraca życie, potęguje COVID. Wciąż lekceważymy zabójczą moc smogu

Cały świat czeka na szczepionkę na COVID-19, ale jest coś, co zabija nas codziennie: zanieczyszczenie powietrza – napisali w tegorocznym raporcie naukowcy z Uniwersytetu w Chicago. Amerykańscy uczeni od kilku lat badają wpływ zanieczyszczeń powietrza na długość życia ludzi, którzy są na nie długotrwale narażeni. Wnioski są alarmujące: smog skraca życie o blisko dwa lata, czyli bardziej niż palenie papierosów. Zawarte w nim substancje - głównie pyły PM10 i PM2,5 – zwiększają ryzyko m.in. chorób płuc i serca, przewlekłych chorób układu oddechowego, udaru, wpływają niekorzystnie na płodność dorosłych i rozwój psycho-fizyczny dzieci.

Z kolei badania Europejskiej Agencji Środowiskowej (EEA) pokazują, że na naszym kontynencie zanieczyszczenie powietrza odpowiada za 13 procent przedwczesnych zgonów. Smog czyni także organizmy ludzi bardziej podatnymi na wirusa COVID-19, komplikuje przebieg wywołanej nim choroby, która atakuje głównie układ oddechowy, i zmniejsza szanse na pokonanie jej. Niestety, Polska od lat plasuje się w europejskiej czołówce krajów o najgorszym stanie powietrza, a w naszym województwie liczba osób oddychających smogiem stanowi prawie 50 proc. populacji.

Przyczyną takiej sytuacji jest przede wszystkim spalanie paliw stałych – głównie węgla – w przestarzałych piecach domowych. Środki zaradcze, przyjęte przez Samorząd Województwa Małopolskiego, to uchwały antysmogowe dla Krakowa i Małopolski oraz obowiązujący od 27 października tego roku Program Ochrony Powietrza (POP). To kompleksowy projekt działań na rzecz poprawy jakości powietrza w naszym regionie, którego przestrzeganie pozwoli osiągnąć m.in. docelową redukcję emisji pyłów zawieszonych w atmosferze do roku 2023 oraz benzo(a)pirenu do roku 2026. 

Do najważniejszych zadań określonych w POP należą: przyspieszenie wymiany przestarzałych pieców, promowanie wykorzystania odnawialnych źródeł energii poprzez zapewnienie dla nich wyższego dofinansowania oraz usprawnienie systemu kontroli i ujednolicenie systemu alarmowania o zanieczyszczeniu powietrza. W pozyskaniu dotacji na wymianę pieca pomogą ekodoradcy, którzy już pracują w ponad 60 gminach Małopolski, a docelowo mają służyć mieszkańcom każdej z gmin. Lokalne samorządy zostały zobowiązane do wsparcia osób dotkniętych tzw. ubóstwem energetycznym, czyli takich, których nie stać na pokrycie kosztów ogrzewania swoich domów.

W zgłaszaniu przypadków naruszenia przepisów środowiskowych, m.in. spalania śmieci i niedozwolonych substancji, pomaga działająca na terenie całego województwa darmowa aplikacja Ekointerwencja. Od początku jej działania, od 10 marca bieżącego roku, wpłynęło już ponad 4 tysiące zgłoszeń.


 

Nagroda główna została ufundowana ze środków Projektu zintegrowanego LIFE „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla Województwo Małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” realizowanego przez Województwo Małopolskie.


Pliki

download
.pdf (140 KB)
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 19:04

    Studenckie Centrum Konstrukcyjne AGH pomoże rozwinąć innowacyjne pomysły studentów

  • 18:58

    W jakim kierunku powinna rozwijać się komunikacja publiczna w Krakowie i jego okolicy?

  • 18:49

    Jak wygląda szkolenie psa przewodnika?

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię