|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Ratujmy drzewa w Alwerni

Burmistrz Alwerni za zgodą rady miasta i konserwatora zabytków z Krakowa ignoruje opinie mieszkańców, którzy nie zgadzają się na jego wizję rewitalizacji Rynku w Alwerni. Rynek jest rynkiem tylko z nazwy.

fot: archiwum Radia Kraków


Rynek w Alwerni stracił swą administracyjną funkcję wiele lat temu i obecnie jest parkiem ze stuletnimi drzewami( w tym kilka pomników przyrody).

Nowa wizja burmistrza zakłada wycinkę 90% drzew, wybrukowanie płyty i nasadzenie małych drzewek które rosną do wysokości 4 m. My, mieszkańcy domów położonych wokół rynku nie jesteśmy uważani za stronę w sporze, jako że pomiędzy rynkiem a naszymi posesjami przebiega 4 metrowa ulica.


W swojej rozpaczy urządziliśmy protest oznakowując wszystkie drzewa przewidziane do wycinki, który został połączony ze zbieraniem podpisów przeciwko próbom zamiany pięknego, starego parku w betonową pustynię . Podpisało go przeszło 500 osób. Ten argument również jest totalnie lekceważony przez burmistrza, który zasłania się decyzją wydaną przez konserwatora zabytków, który uznał, że rynek w Alwerni należy przywrócić do stanu z XIX w., kiedy był placem na którym sprzedawało się konie.

Nie możemy uwierzyć, że mieszkańcy nie są w stanie nic zrobić w tej sytuacji. Wygląda na to, że konserwator zabytków jest bogiem w naszym demokratycznym kraju. Burmistrz nie potrzebuje nawet pozwolenia na wycięcie kilkudziesięciu starych drzew, twierdząc, że decyzja konserwatora jest jednoznaczna z pozwoleniem.

Zatrudniony przez gminę dendrolog, podczas rozmowy z mieszkańcami Alwerni, w kuriozalny sposób uzasadnił potrzebę wycinki starych drzew : „ wycinka jest dużo tańsza, niż koszty opieki nad starymi drzewami” - powiedział.


Park w Rynku jest mieszkaniem dla wielu ptaków i zwierząt (sowy, dzięcioł czarny, wiewiórki ) oraz przystanią dla ludzi chcących posiedzieć w cieniu w upalne letnie dni.

Mieszkanki Alwerni
Elżbieta i Anna

Od redakcji: Konfliktem w sprawie wycięcia drzew w rynku w Alwerni zajmowaliśmy się przed wakacjami. Niestety, jak wynika z nadesłanej relacji, w tej sprawie nic się nie zmieniło.

Spór o rynek w Alwerni


0%
0%