Najważniejsza żydowska modlitwa – Słuchaj, Izraelu, to nie tylko religijne wyznanie wiary. To deklaracja przynależności do Narodu Żydowskiego, często recytowana również przez niereligijnych Żydów. Jest kaligrafowana na zwoju papieru, umieszczanym w mezuzach na drzwiach domów żydowskich. Towarzyszy Żydom przez całe życie – dlatego też uznaliśmy, że będzie to idealny tytuł dla festiwalu, który rozpoczyna nową serię tematyczną FKŻ.

Minione edycje dedykowane były czterem żywiołom: ziemi, ogniowi, widzie i powietrzu. Tegoroczny festiwal to początek naszej rozmowy o żydowskim mistycyzmie, duchowości, o Kabale, Gemarze, chasydyzmie i innych sposobach komunikacji z B-giem.

A dlaczego ahava? Bo to słowo znaczy miłość. Kiedy czytamy komentarze do Szema Jisrael, słowo ‘miłość’ pojawia się w każdym niemalże zdaniu. Bo miłość to integralny element wyznania wiary. Bo wiara to miłość.

Miłość to uczucie, które nas napędza o motywuje. To dzięki naszej miłości do kultury żydowskiej co roku możemy zapraszać Was na żydowski Kazimierz, abyście mogli doświadczyć jej bogactwa, różnorodności, inkluzywności i uniwersalności.

To w szacunku i miłości do kultury judeochrześcijańskiej rozwijała się i nadal rozwija kultura europejska i światowa.

Podczas 33. FKŻ nie zabraknie wykładów, warsztatów, spotkań i prezentacji, które będą interpretowały i wyjaśniały znaczenie tej modlitwy. Ale potraktowaliśmy też ten tytuł dosłownie – będzie na tym festiwalu dużo okazji do słuchania (mamy aż 22 koncerty i DJ party!), ale też do zaproszenia innych do słuchania (cała seria warsztatów muzycznych), jak również … nauczenia się, jak słuchać! Nowatorskie warsztaty głębokiego słuchania nauczą Was słyszeć dźwięki danego miejsca nawet wtedy, gdy jest cicho.

Znakiem jakości Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie jest muzyka. W tym roku przygotowaliśmy dla Was rekordową liczbę koncertów – aż 16! Większość z nich odbędzie się w Muzeum Inżynierii i Techniki, kilka w Namiocie FKŻ, a jeden specjalny w Synagodze Starej. Pośród nich posłuchacie koncertów przygotowanych specjalnie na nasze zamówienie (dwa koncerty Maqamat, dwa koncerty Mai Belsitzman, koncert Jarka Bestera), ale również tych, które będą miały światową prapremierę (Tanga Hebrajskie) i polskie premiery (The Kadya Trio, The Sway Machinery, Voices of Yemen). Wszystkie koncerty będą transmitowane  na żywo na naszej stronie 33.jewishfestival.pl i będzie można je tam obejrzeć również bezpłatnie po premierze – w dowolnym czasie!

Pomimo braku koncertu Szalom na Szerokiej, z którego zrezygnowaliśmy w tym roku z troski o Wasze bezpieczeństwo -muzycznie będzie się działo bardzo dużo. Zapraszamy Was też na muzyczne przywitanie Szabatu  do Namiotu FKŻ oraz na serię imprez DJskich: w Namiocie i w Alchemii posłuchacie autorskich setów polskich i izraelskich DJów.

Mamy świadomość, w jak trudnych czasach odbędzie się tegoroczna edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej. Nie jesteśmy wydarzeniem politycznym, ale kulturalnym. Udział w FKŻ to nie jest opowiedzenie się za żadną ze stron konfliktu – jest to próba budowania społeczności, która ponad politykę stawia i ceni wartości humanistyczne.

Jesteśmy naszymi myślami z ofiarami tego konfliktu i ich bliskimi, czekamy na powrót zakładników i mamy nadzieję, że świat usłyszy nasze wołanie o miłość.

Program: https://www.jewishfestival.pl/pl/

Radio Kraków i Radio Kraków Kultura zapraszają na transmisje festiwalowych koncertów:

23 czerwca, godz. 20.00: Maya Belsiztman i Cracow Golden Quintet / transmisja z Muzeum Inżynierii i Techniki
Szczegóły:https://33.jewishfestival.pl/events/maya-belsitzman-matan-ephrat-feat-cracow-golden-quintet/2.

26 czerwca, godz. 20.00: Nizozot - Bastarda Trio / transmisja z Muzeum Inżynierii i Techniki
Szczegóły: https://33.jewishfestival.pl/events/nizozot-bastarda-trio/3

27 czerwca, godz. 19.00: Voices of Yemen /transmisja z Muzeum Inżynierii i Techniki

Szczegóły: https://33.jewishfestival.pl/events/voices-of-yemen/4.

29 czerwca, godz. 23.00: Jarek Bester -Bester Plays Bach  / transmisja ze Starej Synagogi
Szczegóły: https://33.jewishfestival.pl/events/jaroslaw-bester-solo-j-s-bach-unplugged/.