Jako pierwszy z nich wystąpi PIANOHOOLIGAN czyli Piotr Orzechowski, okrzyknięty przez krytyków jako jeden z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych młodego pokolenia.

Artysta zagra na festiwalu EMANACJE już 10 lipca o godzinie 19:00 w sali koncertowej Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, gdzie zaprezentuje niezwykły cykl 24 Preludes & Improvisations oraz Experiment: Penderecki.

Dzień wcześniej 9 lipca również o 19:00 recitalem skrzypcowym Judyty Kluzy - Sporniak, której na fortepianie towarzyszyć będzie Grzegorz Skrobiński, rozpocznie się tegoroczny CYKL WIENIAWSKI będący integralną częścią 10. Festiwalu Muzyki EMANACJE 2022. Cykl ten będzie prezentacją wszystkich polskich uczestników 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, który odbędzie się w październiku br. Czeka nas zatem prawdziwy przedsmak jesiennych zmagań konkursowych, a w Lusławicach to właśnie skrzypce podczas festiwalu EMANACJE, będą odgrywać symboliczną dla nich rolę tych pierwszych. Partnerem wydarzenia jest Towarzystwo im. H. Wieniawskiego w Poznaniu.

 

Gorąco zapraszamy! Nie może Państwa zabraknąć!

Bilety i szczegóły na  stronie www.emanacje.pl

 

JUDYTA KLUZA - SPORNIAK

Urodziła się w 1996 r. w Krakowie. W 2020 roku ukończyła studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec dr hab. Janusza Wawrowskiego, prof. UMFC. W czerwcu 2022 r. zakończyła studia magisterskie w Królewskim Konserwatorium w Brukseli (Koninklijk Conservatorium Brussels) w klasie skrzypiec prof. Philippe Graffin. Ponadto, w latach 2018- 2019 uczyła się u prof. Yaira Klessa w Scuola di Musica di Fiesole. Judyta jest laureatką wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. 3 miejsca na XI Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej, 3 miejsca na 10th International Arthur Grumiaux Competition w Brukseli, 1 miejsca na Bach Solo Competition w Poznaniu, zaś w 2021 r. jako jedna z 14 uczestników i jedyna Polka zakwalifikowała się do ćwierćfinału prestiżowego konkursu ARD w Monachium.

Jako solistka, Judyta występowała z orkiestrami m. in. Filharmonii Zielonogórskiej, Filharmonii Zabrzańskiej, Polską Orkiestrą Sinfonia Baltica, POM LYO, Ardente. Koncertuje czynnie jako kameralistka, będąc członkiem m.in. Kluza-Sporniak Duo, Warsaw Players czy Bryggen Bruges Strings. Jest zapraszana do współtworzenia zespołów kameralnych z wybitnymi polskimi i zagranicznymi artystami a od 2021 r. gościnnie występuje z Meccore String Quartet.

Jest stypendystką m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezesa Rady Ministrów, Fundacji Juttingów, Fundacji Pro Musica Bona, Programu Bridge to the Future, Rektora UMFC, Banku Societe Generale czy Programu Młoda Polska”.

Judyta gra na skrzypcach z pierwszej połowy XVIII w. firmowanych przez wenecką firmę Sanctus Serafin, użyczonych jej dzięki uprzejmości Janusza Wawrowskiego.

 

PIOTR ORZECHOWSKI

Pianista, improwizator, kompozytor. Przez krytykę okrzyknięty „najbardziej kreatywnym i bezkompromisowym artystą młodego polskiego jazzu”. Po głośnym zwycięstwie na szwajcarskim Montreux Jazz Solo Piano Competition 2011 występuje na całym świecie, a każda jego płyta staje się wydarzeniem. Twórczość Orzechowskiego, stanowiąca syntezę gatunków, wymyka się prostym klasyfikacjom i nie daje zaszufladkować. Jego solowe albumy sygnowane są przez legendarną wytwórnię Decca Classics.

Orzechowski z powodzeniem porusza się na gruncie muzyki klasycznej i improwizowanej, nierzadko zacierając ich granice. Współpracował z gigantami muzyki współczesnej, jak Philip Glass czy Krzysztof Penderecki. Występuje jako solista w repertuarze klasycznym z wiodącymi polskimi orkiestrami, m.in. Sinfonią Varsovią, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową, czy Orkiestrą Kameralną AUKSO. Koncertował z wybitnymi postaciami światowego jazzu, takimi jak Randy Brecker, Avishai Cohen, Victor Mendoza czy Carlos Zíngaro. Współtworzył artystyczne przedsięwzięcia z czołówką kompozytorów polskich: Zygmuntem Krauze, Agatą Zubel, Aleksandrem Nowakiem czy Krzysztofem Knittlem. Ma na swoim koncie także współpracę z osobowościami świata muzyki popularnej i awangardy, jak Adrian Utley z Portishead, William Basinski, Skalpel czy Natalia Nykiel.

Laureat nagrody "O!Lśnienia" Onetu, „Kryształków Zwierciadła” magazynu Zwierciadło, „Kulturalnych Odlotów” Gazety Wyborczej, „Grand Prix Jazz Melomani”; wielokrotnie nominowany do nagrody „Fryderyk”, „Koryfeusz Muzyki Polskiej” czy „Gwarancje Kultury” TVP Kultura.

Piotr Orzechowski jest absolwentem Berklee College of Music oraz Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.