Celem programu „Scena Muzyki Polskiej” jest promocja polskich artystów i artystek, a także polskiej twórczości kompozytorskiej, szczególnie mniej obecnej w praktyce koncertowej. Wyłonione w trybie konkursowym programy z muzyką polską prezentowane będą w różnych ośrodkach muzycznych kraju, a także online. W Filharmonii Krakowskiej zaplanowanych zostało osiem koncertów, które odbędą się od stycznia do czerwca 2022 roku. W najbliższą sobotę o godzinie 18.00, w ramach inauguracji cyklu wystąpi  Royal Baroque Ensemble wraz z sopranistką Iwoną Lubowicz.

Przez osiem lat swojej dotychczasowej działalności zespół Royal Baroque Ensemble koncentrował się przede wszystkim na wykonawstwie muzyki barokowej ze szczególnym naciskiem na muzykę wokalno- instrumentalną. Zespół występował między innymi w Teatrze Stanisławowskim w warszawskich Łazienkach Królewskich, przygotował opery: Orlando, Alcina  Händla, Farnace  Vivaldiego, Semiraimde riconosciuta  Vinciego, spektakl wokalno-taneczny Sognando la morte oraz wiele programów koncertowych.

W ramach projektu Scena Muzyki Polskiej, zespół Royal Baroque Ensemble w składzie Lilianna Stawarz – klawesyn, Grzegorz Lalek – skrzypce, Beata Kozyra-Paulska – skrzypce barokowe, Justyna Rekść-Raubo – viola da gamba i Klaudyna Żołnierek – lutnia zaprezentuje utwory Macieja Wronowicza, Adama Jarzębskiego, Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego, Aldebranda Subissatiego, Kaspara Förstera młodszego i Giovanniego Battisty Lupariniego, czyli kompozytorów okresu baroku związanych z polskim dworem królewskim XVII i początku XVIII wieku oraz ich włoskich mistrzów. Solistką wieczoru będzie wspomniana już sopranistka Iwona Lubowicz.

Wszystkich melomanów, uczestników wydarzeń organizowanych przez Filharmonię im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, uprzejmie prosimy o dobrowolne okazywanie certyfikatów szczepienia na Covid-19, wyników testów lub zaświadczeń o wyzdrowieniu oraz przypominamy o obowiązku zasłaniania ust i nosa w budynku filharmonii.