Część powierzchni oka zajmuje plamka żółtka – to miejsce na siatkówce, gdzie znajduje się najwięcej receptorów wzroku. Jej uszkodzenie może powodować zniekształcenie widzenia, obniżenie ostrości wzroku lub zaburzenie odbioru barw.

 

W czasie, gdy możliwości spotkań i kontaktów są ograniczone, a sposoby poznawania przez nas świata i komunikacji uległy zmianie i zniekształceniu, zapraszamy na nowy cykl spotkań, podczas których będziemy rozmawiać o uważności w fotografii.

W trakcie warsztatów, skupionych wokół konkretnych problemów, zaproszeni przez nas fotografowie i fotografki podzielą się doświadczeniem, przemyśleniami, wątpliwościami. Wskażą tropy poszukiwań sposobów ujęcia tematów, które podejmują w swojej twórczości, opowiedzą o swoich metodach pracy.

Spotkania będą próbą odejścia od klasycznej, hierarchicznej relacji, w której prowadzący dyktuje sensy i znaczenia. Stawiamy na możliwość wspólnego uczenia się za pomocą wymiany doświadczeń i współtworzenia narracji spotkań.

 

Pilotażowa seria spotkań: „FOTOGRAFIA - działanie grupowe”

Trzy pierwsze spotkania warsztatowe, odbywające się w odstępach tygodniowych, poświęcone będą tematyce pracy fotografów/ek z konkretną społecznością/grupą ludzi. Szczególny nacisk zostanie położony na proces, prowadzący do powstania zdjęcia, a nie sam moment naciśnięcia spustu migawki.  Porozmawiamy o sposobach i powodach pracy z grupami, o budowaniu relacji i wyznaczaniu granic. Jak pracować, by nie wykorzystywać innych, ale także nie czuć się wykorzystanym? Jak pozostać przy zdrowych zmysłach i zachować bezpieczny dystans, wchodząc nie raz w trudne historie spotkanych ludzi?

 

8 kwietnia 2021, godz. 18.00

Spotkanie z Agnieszką Pajączkowską

Agnieszka Pajączkowska – kulturoznawczyni, badaczka historii codziennych praktyk fotograficznych, twórczyni projektów fotograficznych i kulturalnych, animatorka kultury, kuratorka, edukatorka wizualna, autorka projektu i książki “Wędrowny Zakład Fotograficzny” (2019, Wyd. Czarne). Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w obszarze „Sztuki wizualne” (2015 i 2020). Absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Kultury Polskiej UW. W podejmowanych działaniach łączy refleksję akademicką z praktyką twórczą i animacją kultury. Od 2018 wchodzi w skład rady programowej Instytutu Fotografii Fort. Współpracowała m.in. z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę”, Towarzystwem Krajoznawczym Krajobraz, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacją Archeologii Fotografii, Kolektywem Terenowym, Miesiącem Fotografii w Krakowie, Fundacją im. Zofii Rydet, Domem Spotkań z Historią. W latach 2018-2020 pomysłodawczyni i koordynatorka projektu „Szkoła patrzenia. Projekt edukacji wizualnej”. Publikowała m.in. w „Kontekstach”, „Zagładzie Żydów”, „Widoku”, „małej kulturze współczesnej”, „Res Publice”, „Krytyce Politycznej”, „Wysokich Obcasach”. W 2019 roku wydała wraz z Aleksandrą Zbroją książkę „A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi” (2019, Wyd. Poznańskie). W 2016 roku otrzymała tytuł Kulturystki Roku Radiowego Domu Kultury, w 2020 została laureatką Nagrody im. Beaty Pawlak i Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego, była nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Obecnie pracuje nad projektem wizualno-literackim dotyczącym historii fotografii na wsi. Jest mamą dwuletniej Heleny.

 

15 kwietnia 2021, godz. 18.00

Spotkanie z Karoliną Gembarą

Karolina Gembara - Absolwentka Stosunków Międzynarodowych i studiów podyplomowych z Dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, studiowała Historię Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, ukończyła fotografię w Międzynarodowym Forum Fotografii Kwadrat oraz Program Mentorski Sputnik Photos. Obecnie jest doktorantką na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS w Warszawie.

Wystawiała swoje prace m.in w Indiach, Nepalu, Kambodży, Irlandii, na Węgrzech i w Polsce. Jest autorką książek „Przymierzalnie” (2013, Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ‘ę’) oraz „When we lie down, grasses grow from us” (2019, GOST Books, Londyn). Publikowała w British Journal of Photography, Ojo de Pez, GUP Magazine, Calvert Journal, C4, Ain't Bad, Fotoroom, PDN, Indian Quarterly. Stypendystka Ministra Kultury i Programu Solidarnościowego Krytyki Politycznej.

Prowadzi warsztaty fotografii partycypacyjnej, pracuje z osobami z doświadczeniem migracji, grupami wykluczonymi. Jest członkinią i mentorką kolektywu Sputnik Photos. 

 

Nowi warszawiacy. Nowe warszawianki

Od kwietnia 2019 Karolina Gembara prowadziła warsztaty fotograficzne dla osób z doświadczeniem migracji. W zajęciach uczestniczyło 8 osób - z Indii, Tadżykistanu, Czeczenii, Dagestanu, Ukrainy i Białorusi. Grupa odbyła szkolenie w zakresie pracy w studio i korekcji oświetlenia, wizualnego opowiadania historii i pisania o fotografii. Wśród zaproszonych na zajęcia gości znaleźli się m.in. dr Weronika Kobylińska-Bunsch czy fotograf Adam Pańczuk. Uczestnicy i uczestniczki odwiedzili również kilka wystaw i odbyli warsztaty z Fuji Instax. W międzyczasie wszyscy pracowali nad własnymi cyklami fotograficznymi albo za pomocą telefonów albo półprofesjonalnych aparatów, dwie osoby wykonały materiał analogowy. Do współpracy Karolina zaprosiła reportażystkę Dorotę Borodaj, która na podstawie wywiadów z warsztatowcz(k)ami zredagowała teksty oraz Dashę Abibok, która zaprojektowała gazetę, będącą podsumowaniem półrocznych działań. Premiera odbyła się w grudniu 2019 roku.

O projekcie pisali/mówili m.in. Kultura Liberalna, Dagerotyp, Europa Wschodnia, TVN, TVP Kultura, Gazeta Wyborcza, RMF, ESKA, Kampus, Trójka i in.

Instagram prezentujący projekt: @nowi_warszawiacy

Projekt współfinansowało m.st. Warszawa

Koordynacja Sputnik Photos/Marzena Michałek-Dąbrowska

 

22 kwietnia 2021, godz. 18.00

Spotkanie z Maciejem Pisukiem

Maciej Pisuk – scenarzysta, pisarz oraz fotograf. Autor scenariusza do filmu Leszka Dawida „Jesteś Bogiem” oraz książki pod tym samym tytułem. Jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. Niedawno ukończył pracę nad scenariuszami do dwóch filmów fabularnych – o Jacku i Grażynie Kuroniach oraz o karierze Dariusza Michalczewskiego.

W pracy fotografa interesują go spotkania z ludźmi i ich odmiennymi sposobami patrzenia na świat, zwraca też uwagę etyczny aspekt wykonywania i wykorzystywania zdjęć. W cyklu fotografii Pod Skórą w sposób empatyczny i uważny opowiada historie mieszkańców warszawskiej Pragi. W 2021 roku seria ukaże się w formie książki, łączącej zdjęcia z reportażem literackim, powstałym na podstawie rozmów z mieszkańcami ulicy Brzeskiej.

Fotografie z cyklu Pod skórą były prezentowane między innymi w:CSW Zamek Ujazdowski, GAF Galerie für Fotografie – Hanower, Fotografiska – Sztokholm

 

Ważne informacje:

• Zajęcia przeznaczone są dla młodzieży licealnej oraz osób dorosłych.
• Czas trwania: ok. 2 godz.
• Cena: 30 zł za jedno spotkanie lub 80 zł za 3 spotkania (cały cykl tematyczny)
• Liczba miejsc w grupie: 15 osób (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń)
• Warsztaty odbywają się w formule online na platformie Cisco Webex
• Zapisy na pierwsze spotkanie przyjmujemy do 5 kwietnia 2021 r.
• Zapisując się prosimy o podanie w tytule maila tytułu oraz daty interesujących Państwa warsztatów.
• Zapisani na warsztaty uczestnicy otrzymają na podany nam adres mailowy:
- nr konta bankowego, na które należy dokonać opłaty;
- link, przy pomocy którego będzie można dołączyć do warsztatów;
- instrukcję logowania.
• Informacje i zapisy: edukacja[at]mufo.krakow.pl
• W przypadku nieobecności na warsztatach online nie ma możliwości odrabiania zajęć w innym terminie.
• Informujemy, że w razie rezygnacji z udziału w warsztacie online bilety zakupione przez Internet nie podlegają zwrotowi.