Zapraszamy Państwa na kolejny Salon Książki Krakowskiej, który odbędzie się w ramach naszych Muzealnych Targów Książki.
Przypominamy, że Targi potrwają od 23 do 28 października 2020 r. W tych dniach we wszystkich kasach biletowych w oddziałach Muzeum Krakowa oraz w muzealnym sklepie internetowym będą Państwo mogli zakupić nasze publikacje z 20% rabatem.


Najbliższy Salon Książki poświęcony będzie katalogowi wystawy Wańka-Wstańka. Nowohucki pomnik Lenina.
Wystawa prezentowana w Muzeum Nowej Huty opowiada o historii pomnika od jego powstania aż do demontażu. Na ekspozycji pojawiają się także wątki dotyczące uniwersalnych losów pomników na przestrzeni dziejów, a także opowieść o tzw. „trudnym dziedzictwie” w byłych krajach komunistycznych. Rozwinięciem tej tematyki jest katalog towarzyszący wystawie.


W czasie spotkania wraz z autorką artykułu N jak nostalgia, H jak Huta zastanowimy się nad odpowiedzią na pytanie o powody tęsknoty za czasami PRL-u. Poznamy również miejskie legendy dotyczące pomnika Lenina, m.in. tę o „zamachu” na niego w 1979 r., po którym monument otrzymał przydomek „Włodek Urwipięta”. Było też wiele mniej parlamentarnych wyrażeń nazywających ten posąg... O tych i innych ciekawych historiach związanych z upamiętnieniem Lenina w alei Róż opowiedzą Państwu zaproszeni goście:

dr hab. Magdalena Banaszkiewicz (Instytut Studiów Międzykulturowych na Uniwersytecie Jagiellońskim)
Zbigniew Semik (kurator wystawy)


Publikacja będzie sprzedawana w tym dniu w kasie Muzeum Nowej Huty oraz w sklepie internetowym Muzeum Krakowa z 20% rabatem.

Streaming spotkania na żywo w naszych mediach społecznościowych:
https://www.facebook.com/SklepInternetowyMK/
https://www.facebook.com/MuzeumNowejHuty/

WSTĘP WOLNY

Informacje organizacyjne
Wszystkie wydarzenia w Muzeum Krakowa organizowane są z zachowaniem reżimu sanitarnego. Obowiązuje limit 10 osób na wydarzeniu. Dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego wszyscy uczestnicy zajęć realizowanych w przestrzeni zamkniętej zobowiązani są do zakrywania ust i nosa. Wymóg ten dotyczy również osób, które ze względów medycznych zwolnione są w przestrzeni publicznej z tego obowiązku. Osobom takim zalecamy korzystanie z przyłbic lub rezygnację z udziału w zajęciach.
Przed wejściem do muzeum i miejsc, w których odbywają się wydarzenia, konieczna jest również dezynfekcja rąk.
Muzeum może dokonać w programie wydarzeń zmian związanych z sytuacją epidemiczną na terenie Polski.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W SPOTKANIU!