Laureatem konkursu może osoba (lub grupa osób), niezależnie od wieku i miejsca działania, której pomysł zachwyci konkursowe jury w składzie: prof. Anna Janus-Sitarz, prof. Grzegorz Leszczyński, pan Konstanty Przybora.

Główna nagroda to: tytuł zwycięzcy konkursu i plakietka z wizerunkiem Zwyrtały, wykonana na podstawie linorytu autorstwa Jerzego Koleckiego oraz możliwość prezentacji zwycięskiego pomysłu, podczas konferencji dla dorosłych w ramach Rabka Festival 2024. Zwycięzca otrzyma także, ufundowany przez Uzdrowisko Rabka S.A., dwudniowy pobyt dla dwóch osób w Medical SPA „Rabczański Zdrój”, z wyżywieniem i pakietem zabiegów SPA. W puli nagród znalazł się również wyjazd dla trzech osób na festiwal literacki „Lesenetz” do Hamburga.

Aby wziąć udział należy zapoznać się z regulaminem konkursu oraz wypełnić i przysłać, pocztą tradycyjną lub mailowo, do 15 maja 2024 r., na adres Biblioteki w Rabce-Zdroju krótki formularz z opisem projektu, który znajduje się na stronie internetowej:  https://www.rabkafestival.pl/2024/zwyrtala-2024/.

Laureatami poprzednich edycji konkursu zostali:

2023

Anna Giniewska, nauczyciel-bibliotekarz w Bibliotece Pedagogicznej  Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim za projekt: „Przerwa na czytanie” – III Międzynarodowa edycja VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie.

2022

Zbigniew Pacho z Zespołem, z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rawie Mazowieckiej, za dwa projekty: #MBPzprzymróżeniemOKA i Biblioteczny TikTok

2021

Kinga Lanc z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumii, za projekt „Od baśni do fantasy” (w oparciu o legendy kaszubskie)

2020

Kinga Lanc z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumii za projekt „Obłoki jasne nad tobą. Słowo. Obraz. Taniec” (spektakl muzyczn-taneczny, w oparciu o utwór Pawła Huellego)

2019 (dwie równorzędne nagrody główne)

Maria Deskur, prezes Fundacji Powszechnego Czytania za projekt „Książka na receptę”

Edyta Pietrzak z Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie  za projekt „Centralne Biuro Czytelnicze”.