|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

"Radio za żelazną kurtyną"

Laureatka nagrody Pulitzera, jeden z najbardziej uzdolnionych twórców teatralnych młodego pokolenia, nowatorska forma i znakomici aktorzy - 25 października 2013 roku odbyła się premiera słuchowiska „Radio za żelazną kurtyną” na podstawie fragmentu najnowszej książki Anne Applebaum.

W rozdziale "Radio" z książki "Za żelazną kurtyną", na postawie którego powstało słuchowisko, Anne Applebaum na przykładzie państw bloku wschodniego: Polski, Węgier i Niemiec pokazuje najważniejsze w tym czasie medium - radio jako istotne narzędzie komunistycznej propagandy. Witane po wojnie w Polsce jako oznaka odrodzenia kraju, szybko zostało zdominowane przez służbę bezpieczeństwa. Nowe radio, które powróciło, miało odegrać kolosalną rolę propagandową. Przede wszystkim miało być bronią i orężem nowego systemu…

Adaptacji radiowej fragmentu książki Anne Applebaum podjął się Mateusz Pakuła – jeden z najbardziej uzdolnionych dramatopisarzy i dramaturgów młodego pokolenia. Jak mówi: " przełożenie publicystycznego tekstu Applebaum na słuchowisko było zadaniem karkołomnym. – Najtrudniejszą sprawą było to, żeby nie rezygnować z tekstu, żeby nie pisać na jego bazie czegoś nowego. Chciałem zostawić słowa Applebaum, ale grać montażem, żeby tekst był żywy, emocjonalny i ciekawy".

W słuchowisku grają znakomici krakowscy aktorzy związani ze sceną Narodowego Starego Teatru: Ewa Kaim, Małgorzata Zawadzka, Juliusz Chrząstowski i Wiktor Loga–Skarczewski, a reżyseruje Ewa Ziembla , realizuje Wojciech Gruszka . Istotną rolę w słuchowisku odegra także muzyka i eksperymentalna ścieżka dźwiękowa - partie wokalne zaśpiewają Jorgos Skolias , kompozytor muzyki do słuchowiska i Zuzanna Skolias.

Zobacz:

Radio za żelazną kurtyną. PREMIERA

 

"Radio za żelazną kurtyną" RECENZJA

 

Radio za żelazną kurtyną RECENZJA JOANNY JOPEK

 

"Radio za żelazną kurtyną" WYDARZENIE

 

Prestiżowa nagroda dla Anne Applebaum

 

Anne Applebaum. "Za żelazną kurtyną"

 

"Miasta idealne" REKOMENDACJA

0%
0%