Radio Kraków

Smog

Jakim powietrzem oddychamy? "Kraków wyróżnia się na tle innych dużych miast"

10 z 12 zanieczyszczeń, które wpływają na ocenę jakości powietrza, osiągnęły w zeszłym roku w Krakowie wartości normatywne. Pozostałe dwa: dwutlenek azotu i benzo(a)piren miały przekroczenia. Według władz miasta Kraków wyróżnia się pod względem redukcji emisji spośród innych dużych miast w Polsce.

Ekspert: "Polski smog" to nowy, niechlubny produkt regionalny. Jest szczególnie groźny dla układu krążenia

Ze względu na skład fizykochemiczny, "polski smog” jest szczególnie niebezpieczny dla układu krążenia, przez co zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu – powiedział PAP kardiolog dr hab. Łukasz Kuźma. Jego zdaniem jest to nasz "nowy, niechlubny produkt regionalny".

Z wymianą kopciuchów przed 1 maja nie zdążymy. Czy po wyborach czekają nas zmiany w uchwale?

Niespełna dwa tygodnie do wejścia w życie uchwały antysmogowej w Małopolsce. Już wiemy, że z wymianą wszystkich kopciuchów nie zdążymy. Obecnie w całym województwie zostało jeszcze około 50 tysięcy starych pieców. Czy po wyborach czekają nas zmiany w uchwale?

Za 2 tygodnie Małopolska Uchwała Antysmogowa wejdzie w życie. Co dokładnie zmieni się 1 maja?

W Małopolsce pozostały niespełna dwa tygodnie na wymianę pieców bezklasowych i poniżej trzeciej klasy. Mowa oczywiście o tzw. kopciuchach. Według danych Urzędu Marszałkowskiego jest jeszcze do wymiany około 50 000 kotłów.

Polski Alarm Smogowy: woj. śląskie i małopolskie walczą ze smogiem lepiej niż mazowieckie

Województwa śląskie i małopolskie poprzez wymiany starych urządzeń grzewczych walczą ze smogiem lepiej niż mazowieckie - wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego.

130 tysięcy pieców do wymiany w Małopolsce. Czy to się może udać?

To brzmi jak zadanie, którego nie uda się już wykonać! Za dwa miesiące zacznie obowiązywać Małopolska Uchwała Antysmogowa. W województwie jest jeszcze 130 tysięcy pieców poniżej 3. kategorii. I choć w części gospodarstw nie stanowią one jedynego źródła ciepła, to problem starych pieców wciąż jest ogromny.

Krakowski Alarm Smogowy: W metropolii jest prawie 12 tys. kopciuchów

Prawie 12 tys. pieców bezklasowych na węgiel i drewno, określanych kopciuchami, jest w gminach metropolii krakowskiej – poinformował w czwartek Krakowski Alarm Smogowy (KAS), przypominając, że zgodnie z małopolską uchwałą antysmogową od 1 maja kotły takie nie będą mogły być używane.

Ponad 7,6 tysiąca pieców wymieniono z ekodoradcami w gminach Metropolii Krakowskiej

Ponad 7,6 tysiąca pieców niespełniających norm wymieniono przy wsparciu tzw. ekodoradców w gminach zrzeszonych w Metropolii Krakowskiej - poinformowało stowarzyszenie, podsumowując czteroletni projekt "Eko team". Jego celem było wsparcie mieszkańców m.in. wymianie nieekologicznych źródeł ciepła i termomodernizacji budynków.

Jakie są najważniejsze postulaty antysmogowe na obecną kadencję Sejmu?

7 postulatów dotyczących poprawy jakości powietrza, które zostały przekazane przedstawicielom rządu, można z powodzeniem zrealizować w ciągu jednej kadencji - tak przekonuje Andrzej Guła, prezes Polskiego Alarmu Smogowego. Wśród 7 zadań wskazywanych przez Alarm znalazło się m.in. odblokowanie programu Czyste Powietrze, reforma inspekcji ochrony środowiska, rozwój programów finansujących termomodernizację, a także rozbudowa państwowego monitoringu powietrza. O antysmogowych postulatach z Andrzejem Guła rozmawiał Jacek Bańka.

Nowy Sącz nie wykorzystał pełnej dotacji na wymianę starych pieców. Pieniądze trzeba zwrócić

Nowy Sącz musi zwrócić ponad dwa miliony złotych dotacji, jaką samorząd zdobył na wsparcie mieszkańców przy wymianie starych kotłów na nowe ekologiczne. W sumie miasto zdobyło na ten cel ponad 5 milionów złotych. Zainteresowanie mieszkańców dofinansowaniem nie było jednak tak duże, by wykorzystać całą kwotę.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię