Jan-Krzysztof Duda pokonał finalistę meczu o mistrzostwo świata Rosjanina Siergieja Karjakina 10:4 w finale internetowego turnieju Speed Chess Championship Invitational. Uzyskał tym samym prawo gry w turnieju głównym z udziałem najlepszych arcymistrzów globu.

Mecz z 30-letnim rywalem Magnusa Carlsena w meczu o mistrzostwo świata w 2016 roku Polak rozpoczął od porażki. Po ośmiu partiach remisował 4:4. Zdeklasował rywala, gdy przyszło rywalizować w tempie minuta plus sekunda na każde posunięcie. Arcymistrz z Wieliczki, w internetowej rywalizacji posługujący się nickiem "Polish_fighter3000", wygrał w decydującej fazie sześć kolejnych partii.

W 1/8 finału 22-letni najlepszy polski szachista pokonał Wietnamczyka Tuana Minha Le 7,5:3,5, w ćwierćfinale czołowego szachistę USA Jeffery'ego Xionga 8:4, a w półfinale klasyfikowanego na szóstym miejscu w rankingu FIDE Rosjanina Aleksandra Griszczuka 7,5:3,5.

W trzech pierwszych rundach szachiści rywalizowali w partiach błyskawicznych: dwie w tempie 5 minut plus 1 sekunda, cztery 3+1 oraz osiem 1+1. Mecz kończył się w momencie, gdy któryś z rywali uzyskał 7,5 pkt.

W finale rozgrywano trzy partie 5+1, pięć 3+1 oraz dziesięć 1+1 – do uzyskania 9,5 pkt.

Jan Krzysztof Duda jako 16. dołączył do wyłonionych już 15 czołowych szachistów globu, którzy 1 listopada rozpoczną rywalizację w Speed Chess Championship Main Event z pulą nagród 100 tys. dolarów.

Wystąpią w nim m.in. mistrz świata Norweg Magnus Carlsen, Amerykanie Fabiano Caruana, Hikaru Nakamura i Wesley So, Francuz Maxime Vachier-Lagrave, Rosjanin Jan Niepomniaszczi, Holender Anish Giri, Lewon Aronian z Armenii czy lider światowego rankingu juniorów, 17-letni Irańczyk Alireza Firouzja, startujący pod flagą FIDE.

Suma nagród w Speed Chess Championchip Invitational wynosiła 8 tysięcy dol. Za zwycięstwo arcymistrz z Wieliczki otrzyma półtora tysiąca dolarów.