• A
  • A

Małopolska walka o ekstraklasę. KOMENTARZE

• Sport
  • date_range Środa, 2012.09.19 07:39 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:55 )
Ósmą kolejkę spotkań rozegrały drużyny, które walczą o awans do ekstraklasy. Wśród nich jest pięć małopolskich ekip.

To była "piłkarska środa". O kolejne ligowe punkty walczyli piłkarze na zapleczu ekstaklasy i w grupie wschodniej II ligi.

I liga

Kolejarz Stróże - ŁKS 2:1 (1:1)
0:1 16' Paweł Kaczmarek bezpośrednio z rzutu wolnego
1:1 18' Krzysztof Markowski
2:1 62' Maciej Kowalczyk (z rzutu karnego)

Po 20 minutach gry nad stadionem rozpętała się niezwykle intensywna ulewa, która na pewno nie potęguje urody spotkania. Na szczęście po przerwie przestało lać. Bramka Kowalczyka, to jego 10(!) trafienie w tym sezonie . W 86' mogło być 2:2, ale nie pozwolił na to Konrad Ferenc broniąc "bombowe" uderzenie Patryka Kubickiego. Kolejarz "dowozi" jednak zwycięstwo do końcowego gwizdka sędziego.

Skład Kolejarza: Konrad Forenc - Michał Gryźlak (żk), Dawid Szufryn, Krzysztof Markowski, Dariusz Walęciak( 38' Rafał Pietrzak), Grzegorz Arłukowicz (żk), Marcin Stefanik, Adam Giesa (77' - Damian Kulawik), Kamil Nitkiewicz (żk) (64' Krzysztof Gajtkowski), Janusz Wolański, Maciej Kowalczyk (żk)

Termalika Brukbet Nieciecza - Stomil Olsztyn 1:0 (0:0)
90+3 Dariusz Pawlusińskie (z rzutu karnego)

Mecz przy przewadze gospodarzy, którzy nie potrafią przewagi zamienić na gola. Najlepsze sytuacje w I połowie: 20' Pawłowski doskonale obsłużony podaniem przez Karola Piątka, dobry strzał, ale interwencja bramkarza Stomilu jeszcze lepsza. 26' - ponownie inicjatorem akcji Karol Piątek. Jego podanie na prawym skrzydle przejmuje Damian Piotrowski, a dośrodkowanie na soczysty strzał zamienia Dariusz Pawlusiński. Bramkarz rywali znów na posterunku. W 32' "rozprowadzającym" akcję był Dariusz Pawlusiński, ale jego idealnego podania na główkę nie wykorzystał Dalibor Pleva. W tym meczu goście teża mają swoje okazje. Tuż przed przerwą zespół ratuje przed utratą gola znakomity wślizg Dalibora Plevy, a w 67' po główce Jeglińskiego gospodarzy ratuje poprzeczka. Jeśli marnuje się takie sytuacje, jaką zaprzepaścił w 81' Emil Drozdowicz po kapitalnej akcji Dariusza Pawlusińskiego, to trudno o wygraną. Byleby nie sprawdziło się powiedzenie o niewykorzystanych sytuacjach... No i w 87 minucie Sebastian Nowak musiał się popisać swoimi umiejętnościami! Dramatyczna końcówka meczu. Najpier Lipecki za drugą żółtą kartkę musi opuścić boisko. Za chwilę, już w doliczonym czasie gry Dariusz Pawlusiński faulowany w polu karnym gości. Sam wykonuje jedenastkę. Trafia!

Z Dariuszem Pawlusińskim rozmawiał po meczu red. Marek Solecki.

To zwycięstwo da Wam pewność przed kolejnymi spotkaniami?

- Na pewno. Wiadomo, że u siebie nie zdobyliśmy punktów i chcieliśmy tą niemoc przełamać. Udało się, chociaż okoliczności były „horrorystyczne”. Pocieszające jest to, że mimo nie najlepszego spotkania, jakie rozegraliśmy, schodzimy z boiska zwycięscy.

Wydawało się w tym spotkaniu, że organizacja waszej gry była bez zarzutu, jednak cały czas szwankowała skuteczność. Macie tu problem?

- Nie, ja nie powiem, że mamy problem. Wiadomo, że każda drużyna, która przyjeżdża do Niecieczy dwa razy się mobilizuje. Wiadomo jacy tu są zawodnicy - nietuzinkowi jak na I ligę i nam dwa razy ciężej przychodzi zdobywanie tutaj punktów. Ale oby te mecze, które rozgrywamy u siebie, tak się kończyły jak dzisiaj.

Nie bał się pan podchodzić do rzutu karnego?

Nie, w tym wieku to już takich obaw nie ma. Ja już niejednego karnego strzelałem. Jest takie powiedzenie, że faulowany nie strzela karnego. Ale ja ten stereotyp łamię i cieszę się bardzo, że dzięki postawie całej drużyny udało się zdobyć trzy punkty - jak najbardziej zasłużone.

Pomeczowa konferencja prasowa trenerów obu drużyn:

Muszę powiedzieć, że jesteśmy mocno zawiedzeni wynikiem końcowym. Strata bramki w takich okolicznościach, w doliczonym czasie gry na pewno spowodowała, że nie będziemy wracać do Olsztyna w dobrych humorach. Mecz stał na dobrym poziomie. Jeden i drugi zespół miał swoje szanse, żeby rozstrzygnąć losy tego spotkania. Przegrać w takich okolicznościach jest rzeczywiście bardzo trudno i chciałbym podziękować chłopakom za zaangażowanie po ostatnim blamażu z Zawiszą, gdzie zagraliśmy bardzo słabo. Dzisiaj z kolei postawiliśmy trudne warunki zespołowi z Niecieczy i do końca ważyło się, kto będzie zwycięzcą tego spotkania. Myślę, że najbardziej sprawiedliwy byłby remis, ale niestety - przegrywamy i musimy się pozbierać teraz, bo podejmujemy lidera u siebie i będziemy robić wszystko, żeby z liderem zainkasować punkty.

Na pewno odetchnęliśmy z ulgą po tym meczu, bo czekaliśmy długo na to zwycięstwo u siebie i z tego najbardziej jestem zadowolony. Ja też ze swojej strony chciałbym podziękować moim zawodnikom, że grali do końca i udało się te trzy punkty Stomilowi wydrzeć. Wiedzieliśmy, że Stomil to zespół, który potrafi grać w piłkę. Oglądałem ten zespół na meczu w Krakowie z Cracovią. Bardzo fajnie grali, też tam przegrali w końcówce, chociaż mieli swoje sytuacje przed bramką zdobytą przez Cracovię. Tak samo było i teraz. Jednak myślę, że stworzyliśmy sobie troszeczkę więcej sytuacji. Tak jak mówię zawsze: zwycięstwo w takich okolicznościach jednych bardzo cieszy i motywuje, drugich lekko dołuje i to jest normalne. Natomiast takie są uroki tego sportu. I cóż więcej powiedzieć. Życzę trenerowi Kaczmarkowi powodzenia w następnych meczach, a my po prostu musimy się cieszyć z tego, że udało nam się zdobyć trzy punkty. Zespół czekał na taką chwilę od 5 maja!

Skład gospodarzy: Sebastian Nowak - Karol Piątek (57' Michał Nalepa), Jakub Czerwiński, Krzysztof Lipecki (żk+żk = czk), Dalibor Pleva, Łukasz Pielorz, Piotr Ceglarz, Vojtech Horvath (żk), Damian Piotrowski(61' Andrzej Rybski), Dariusz Pawlusiński, Jan Pawłowski (69' Emil Drozdowicz)

Olimpia Grudziądz - Cracovia 2:0 (2:0)
1:0 12′ Maciej Rogalski
2:0 16′ Marcin Staniek

Druga wyjazdowa porażka Cracovii. Olimpia dowiodła, że na własnym boisku jest zespołem bardzo niebezpiecznym (w tym sezonie jeszcze w Grudziądzu nikt jej nie pokonał).
Jeszcze przed zdobyciem pierwszej bramki przez gospodarzy - Cracovię ratuje Pilarz interwencją po główce Cieślińskiego) Przy stanie 2:0 Ruszkul, będąc sam na sam z Pilarzem trafia w poprzeczkę. Najlepsza sytuacja Cracovii, to strzał w 19 minucie Edgara Bernhardta, z którym poradził sobie jednak bramkarz gospodarzy. 60' - Suvorov popisuje się kapitalnym strzałem z pola karnego, ale bramkarz Olimpii nie daje się zaskoczyć. Przebudzenie "Pasów"? Sygnał ostrzegawczy w 66', gdy znów w roli głównej musi wystąpić Krzysztof Pilarz. Tym razem broni strzał Adama Cieślińskiego, choć ten uderzał z 7, może nawet 6 metrów. Sebastian Steblecki krótko po wejściu na boisko mocno niepokoi bramkarza gospodarzy, ale ten wychodzi z opresji obronną ręką. 81' - Krzysztof Pilarz - mimo dwóch przepuszczonych piłek - bohaterem meczu. Rzut karny (podyktowany za faul Damiana Dąbrowskiego) obroniony!!!