Radio Kraków

sytuacja w Ukrainie

Konsul Ukrainy w Krakowie: Wciąż potrzebne jest wsparcie, zarówno militarne, jak i humanitarne

Ukrainie wciąż potrzebne jest wsparcie, zarówno militarne, jak i humanitarne - podkreśla konsul generalny Ukrainy w Krakowie. Wiaczeslaw Wojnarowski, nie kryjąc wdzięczności za dotychczasową pomoc, podkreśla, że bez jej kontynuacji Ukrainie ciężko będzie stawić czoła rosyjskiemu agresorowi.

Co Ukraińcy mogą zrobić dla Krakowa?

Co Ukraińcy mogą zrobić dla Krakowa? Takie hasło będzie towarzyszyć cyklowi spotkań w Centrum Obywatelskim Reymonta 20. Organizatorzy chcą wykorzystać aktywnych Ukraińców do podejmowania inicjatyw społecznych na rzecz obywateli Polski i Ukrainy. Z Katarzyną Mroczek z Centrum Obywatelskiego i Kyrylem Shkirenko, liderem grupy Step By Step z Krakowskiego Centrum Wolontariatu, rozmawiał o tym Jacek Bańka.

Ambasador w Kijowie potwierdził informacje o rannym obywatelu RP

Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki potwierdził PAP doniesienia o obywatelu Polski, który został ranny w tym kraju. Wcześniej pojawiły się informacje, że bus z pomocą humanitarną, którym jechało dwóch obywateli polskich, został ostrzelany przez Rosjan w obwodzie donieckim.

Szef MON: polskie Leopardy trafiły na Ukrainę

Polskie Leopardy już trafiły na Ukrainę - poinformował w piątek na posiedzeniu RBN wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Dodał, że równolegle szkoleni są ukraińscy żołnierze przez polskich, kanadyjskich i norweskich instruktorów w Ośrodku Szkolenia Leopard w Świętoszowie.

Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Kijowie

W pierwszą rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie premier Mateusz Morawiecki przybył w piątek do Kijowa, gdzie złożył wieniec przy ścianie pamięci poległych. Szef polskiego rządu spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Prezydent Zełenski w rocznicę wojny: to był rok bólu, żalu, wiary i jedności

To był rok bólu, żalu, wiary i jedności – oświadczył prezydent Ukrainy w piątek, w rocznicę rozpoczęcia pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę.

Mija rok od początku rosyjskiej inwazji. Ukraina obroniła niepodległość kosztem tysięcy ofiar

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa już rok. Ukraina obroniła swoją niepodległość, ale część jej terytorium jest pod rosyjską okupacją. Wojska agresora spustoszyły dużą część Ukrainy, powodując śmierć tysięcy osób i ucieczkę milionów. Inwazja spowodowała największy kryzys uchodźczy w Europie od czasów II wojny światowej.

Dwa marsze solidarnościowe z narodem ukraińskim przeszły ulicami Krakowa

W piątek, w rocznicę rosyjskiej agresji, w Krakowie odbyły się dwa marsze solidarnościowe. Pierwszy przeszedł z Wawelu na Rynek Główny. Stamtąd, po wygłoszeniu przez młodych ludzi z Polski i Ukrainy apelu o pokój, wyruszył kolejny marsz - na skwer Wolnej Ukrainy.

Prezydent USA Joe Biden jest już w Polsce. Jego wizyta na Ukrainie trwała ponad pięć godzin

Prezydent USA Joe Biden opuścił Kijów; wizyta amerykańskiego przywódcy na Ukrainie trwała ponad pięć godzin - poinformowała w poniedziałek wczesnym popołudniem agencja AP. Była to pierwsza podróż amerykańskiego przywódcy na Ukrainę od początku rosyjskiej inwazji na ten kraj w lutym 2022 roku i od czasu wizyty George'a W. Busha w Kijowie w 2008 roku.

Premier: apeluję do kanclerza Scholza, aby przekazanie Leopardów Ukrainie odbyło się jak najszybciej

Apeluję do kanclerza Niemiec Olafa Scholza, aby przekazanie Leopardów Ukrainie odbyło się jak najszybciej. Rosja już wzmaga ofensywę na kilku odcinkach frontu, nie ma na co czekać - chcemy, by Ukraina mogła skutecznie kontratakować - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Monachium.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię