|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Defibrylatory na 18 remizach dzięki budżetowi obywatelskiemu

Defibrylatory zostały zainstalowane na 18 remizach strażackich w gminach Krzeszowice i Zabierzów w powiecie krakowskim. Projekt dotyczący ich zakupu i montażu wygrał w zeszłorocznej edycji małopolskiego budżetu obywatelskiego w subregionie krakowskim.

Fot. Pixabay

"Bohaterami tego przedsięwzięcia są strażacy, bo dzięki znajomości swoich społeczności zainicjowali tę akcję, ale skorzystają na tym wszyscy” - powiedział PAP w piątek Arkadiusz Nowak, prezes fundacji Proland-Sport, która zrealizowała projekt.

Według niego ogólnodostępne defibrylatory podniosą nie tylko możliwości bojowe straży pożarnych, lecz pozwolą w razie zagrożenia życia na niesienie pomocy przez dowolną przeszkoloną osobę, która pobierze urządzenie z kapsuły.

Według pomysłodawców remizy Ochotniczych Straży Pożarnych, dzięki swojemu usytuowaniu są najbardziej odpowiednimi miejscami na montaż tego typu rozwiązań.

Defibrylatory AED w podgrzewanych kapsułach ROTAID zostały zamontowane na 18 remizach strażackich w: Zalasie, Nawojowej Górze, Tenczynku, Siedlcu, Nowej Górze, Paczułtowicach, Czernej, Ostrężnicy, Rudnie, Zabierzowie, Kobylanach, Rudawie, Nielepicach, Radwanowicach, Karniowicach, Ujeździe, Brzoskwini, Rząsce.

Jak zapewniają pomysłodawcy, urządzenia AED to proste w obsłudze urządzenia, pozwalające na udzielenie skutecznej pomocy w sytuacji nagłego zawału serca.

W październiku i listopadzie w poszczególnych remizach będą odbywały się otwarte szkolenia dla strażaków i mieszkańców z podstaw pierwszej pomocy przy użyciu defibrylatora.

Według statystyk, skuteczność resuscytacji dochodzi nawet do 90 proc. w przypadku użycia defibrylatora w pierwszych dwóch minutach od zatrzymania krążenia.

Projekt został zrealizowany w ramach czwartej edycji budżetu obywatelskiego ze środków finansowych województwa małopolskiego. Jego wartość to blisko 150 tys. zł.

 

(PAP/jp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

0%
0%