Zgodnie z umową miasta ze Szpitalem Uniwersyteckim, który przeprowadził się do nowych obiektów w Prokocimiu i sprzedał budynki w centrum Krakowa, kościół stał się własnością gminy. Przedstawiciele miasta rozmawiali wcześniej z reprezentantami kurii o możliwości wykupienia obiektu przez archidiecezję krakowską, ale nie zapadły w tej sprawie wiążące decyzje.

W czwartek prezydent Krakowa Jacek Majchrowski spotkał się z ekonomem archidiecezji krakowskiej ks. Pawłem Rybskim.

W komunikacie poinformowano, że prezydent Majchrowski podczas spotkania zapewnił, że miasto nie rozważa zmiany funkcji obiektu. Ustalono, że zabytkowy kościół pozostanie miejscem sprawowania kultu, a do momentu oddania do użytku Centrum Muzyki w Cichym Kąciku, będzie służył także Capelli Cracoviensis, jako miejsce organizowania koncertów muzyki klasycznej.

Ustalono, że rozmowy o własności kościoła będą kontynuowane po oficjalnym jego przejęciu przez miasto od Szpitala Uniwersyteckiego. Zgodnie z harmonogramem ma to nastąpić w grudniu 2022 r.

Ks. Paweł Rybski zadeklarował, że archidiecezja krakowska zaproponuje wymianę nieruchomości na grunty potrzebne miastu do realizacji celów publicznych.

W listopadzie zeszłego roku prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podpisał umowę, zgodnie z którą gmina wykupiła 9,13 ha terenu i 17 budynków opuszczanych przez Szpital Uniwersytecki na terenie tzw. Wesołej, płacąc za nieruchomości prawie 283,2 mln zł. Należność została rozłożona na dziesięć rat do 2028 r. Budynki mają być przekazywane miastu stopniowo do 2023 r.

Od wakacji w rękach miasta są już budynki przy ul. Grzegórzeckiej 18 i ul. Śniadeckich 5, a wraz z nimi także większość budynków technicznych, terenów zielonych, drogi dojazdowe i cała infrastruktura towarzysząca. Trwają konsultacje społeczne w sprawie zagospodarowania terenu Wesołej.

 

PAP/bp