|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Lekarki, pielęgniarki i pracownice Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przyłączyły się do strajku

Lekarki, pielęgniarki i pracownice Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wyszły przed budynki lecznicy. Przyłączyły się w ten sposób do strajku kobiet. W ramach ogólnopolskiego protestu kobiety nie przychodzą w środę do pracy. Jak podkreślają pracownice szpitala, nie mogły one wziąć wolnego, bo nie chcą zostawić pacjentów. Dlatego manifestacja przed budynkami na ulicy Kopernika i w Prokocimiu trwała kilka minut.

Posłuchaj, co mówią protestujące pracownice szpitala

fot: Teresa Gut

Około 200 osób wyszło przed budynek szpitala w krakowskim Prokocimiu. Kobiety ubrały się na czarno, przyniosły ze sobą transparenty z napisami: "Strajk kobiet", "odejdź tyranie" czy "Myślę, czuję, decyduję". Część osób wsiadła do samochodów i przez kilka minut trąbiło na znak protestu.

- Jest to odbieranie naszego wyboru. Mamy prawo do podejmowania decyzji - mówiły protestujące kobiety.

Akcja protestacyjna polega na nie przychodzeniu do pracy. Kobiety biorą urlopy na żądanie, albo idą oddać krew. Lekarki i pielęgniarki, które wyszły przed Szpital Uniwersytecki, mówiły, że nie mogą zostawić pacjentów, dlatego manifestacja trwała kilka minut. Protest odbywał się nie tylko w Prokocimiu, ale też przed budynkiem oddziału ginekologii przy ulicy Kopernika.

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Po ogłoszeniu wyroku przez TK rozpoczęły się protesty w całej Polsce, organizowane m.in. przez "Strajk kobiet". Manifestujący przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego protestowali m.in. pod domem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, siedzibą PiS w Warszawie oraz na ulicach wielu miast w Polsce. Od niedzieli odbywają się także liczne protesty przed kościołami i w kościołach w całej Polsce.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

PAP/Teresa Gut/ko

57%
43%