Arcybiskup otworzył trzydniową, międzynarodową konferencję "Ku przyszłości z Janem Pawłem II". Odbywa się ona w formule online.

Metropolita krakowski mówił w swoim wystąpieniu o czterech z wielu areopagów, na których papież dawał świadectwo, jak ważny dla człowieka jest Chrystus.

Pierwszym z nich – jak wskazał - był plac św. Piotra i homilia podczas mszy św. inaugurującej pontyfikat Jana Pawła II, w której papież zachęcał: "Nie bójcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi", drugim Watykan i encyklika "Redemptor hominis", w której papież podkreślił, że człowiek, który chce zrozumieć siebie do końca musi przybliżyć się do Chrystusa.

Metropolita krakowski przypomniał też wystąpienie Jana Pawła II w siedzibie UNESCO w Paryżu w 1980 roku oraz Wielki Piątek 2005 roku i nabożeństwo Drogi Krzyżowej w Koloseum.

"Dzięki telewizyjnej transmisji Jan Paweł II w swej kaplicy łączy się duchowo z uczestnikami nabożeństwa. Pod koniec Drogi Krzyżowej bierze w ręce krucyfiks, całuje go, w pewnym momencie wręcz wtula się w niego. Przemawia do całego świata, nie wypowiadając ani jednego słowa. Przygotowuje się do ostatniej drogi – do domu Ojca" – przypomniał abp Jędraszewski. Dodał, że tę chwilę utrwalił papieski fotograf Arturo Mari, który wielokrotnie powtarzał później, że to było najważniejsze zdjęcie jego życia, najlepiej oddające cały pontyfikat Jana Pawła II.

Międzynarodowa konferencja "Ku przyszłości z Janem Pawłem II" została zorganizowana z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, a jej program został podzielony na trzy główne tematy: antropologia i etyka; rodzina i społeczeństwo; wiara i życie Kościoła. Biorą w niej udział prelegenci m.in. z Polski, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Belgii, Rumunii, USA i Węgier. Swoje świadectwa przedstawiają osoby, które osobiście spotkały się z Janem Pawłem II i pozostają pod wpływem jego nauczania.

Organizatorami konferencji są: metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski, Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Wydział Ekonomii i Nauk Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Fundacja Veritas Amoris Project oraz Duszpasterstwo Rodzin Patriarchatu Lizbony.

 

PAP/bp