|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Apel dyrektora Muzeum Auschwitz o ułaskawienie 13-latka skazanego w Nigerii – bez odpowiedzi

Na list dyrektora Miejsca Pamięci Auschwitz do prezydenta Nigerii z prośbą o ułaskawienie 13-letniego Omara Farouqa, skazanego na 10 lat więzienia za bluźnierstwo, do tej pory nie ma odpowiedzi – podał rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel.

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay

Dyrektor Cywiński pod koniec września zwrócił się do prezydenta Nigerii Muhammadu Buhariego z prośbą o ułaskawienie chłopca, na którym ciąży wyrok 10 lat więzienia za bluźnierstwo. W liście zadeklarował, że jest gotów odbyć część kary za chłopca.

"Jako dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, które upamiętnia ofiary i dba o pozostałości niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i obozu zagłady, gdzie więzione i mordowane były także dzieci, nie mogę pozostawać obojętny w obliczu wyroku sądu, który jest hańbą dla ludzkości" - napisał Cywiński w liście datowanym na 25 września.

Dyrektor zadeklarował, że gotów jest przez miesiąc odbywać karę więzienia za chłopca w Nigerii. Podobną gotowość wyraziło wówczas ponad 100 innych osób z całego świata. Cywiński wyraził też nadzieję, że chłopiec zostanie ułaskawiony i nie będzie musiał spędzić w więzieniu 120 miesięcy. Zadeklarował wsparcie finansowe dla dalszej edukacji chłopca.

Rzecznik Muzeum Bartosz Bartyzel poinformował, że dotychczas na apel na ma żadnej odpowiedzi strony nigeryjskiej.

Zaznaczył, że chęć odbycia jednego miesiąca kary więzienia zamiast chłopca zadeklarowało wiele osób z całego świata. "Aby pokazać, że nie były to tylko słowa, rozpoczęliśmy oficjalną rejestrację” – wskazał.

"Pokażmy, że naprawdę istniejemy i że jesteśmy gotowi. Stwórzmy w ten sposób listę ludzi gotowych poświęcić miesiąc swego życia na rzecz chłopca, którego życie jest w tej chwili bezpowrotnie rujnowane" - wskazał dyrektor Muzeum .

Bartyzel dodał, że formularz rejestracyjny można znaleźć pod adresem https://tiny.pl/7nwbq.

13-latek został skazany na 10 lat więzienia i przymusowej pracy fizycznej po tym, gdy w trakcie bójki ze szkolnym kolegą użył słów uznanych za bluźniercze w odniesieniu do Allaha.

W 12 stanach Nigerii, głównie na północy kraju, gdzie obowiązuje prawo szariatu, za bluźnierstwo religijne grozi nawet kara śmierci, mimo że przed czterema laty władze Nigerii zadeklarowały odstąpienie od tej sankcji na terenie całego kraju.

Skazanie chłopca za użycie niewłaściwych słów w odniesieniu do osoby boskiej wywołało protesty na całym świecie. 16 września przedstawiciel UNICEF w Nigerii Peter Hawkins złożył oficjalny protest na ręce prezydenta Nigerii. "Jest to sprzeczne ze wszystkimi zasadami, na których opierają się prawa dziecka i gwarancje sprawiedliwości dla dzieci. Pod tymi zasadami podpisała się Nigeria, a tym samym i stan Kano, gdzie wydano wyrok" - napisał Hawkins.

13-latek nie jest jedyną osobą skazaną w Nigerii na podstawie islamskiego prawa religijnego, które obowiązuje w północnej części tego kraju od ponad 20 lat. Jak przypominają agencje, na mocy tego prawa od 2001 r. na śmierć skazano dwie osoby. Jedną z nich był Yahaya Aminu Sharif, który usłyszał wyrok kary śmierci w związku z użyciem słów uznanych za bluźniercze w piosence, jaką napisał.

 

(PAP/jp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

100%
0%