|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

Tym razem miano „Wyczynu Tygodnia” wędruje do zespołu AGH Space Systems, którego łazik marsjański okazał się najlepszy na zawodach w Indiach. To doceniło 52% głosujących.

Drugie miejsce dla strażaków z Poręby Spytkowickiej, którzy zebrali 450 tys. dla Australii. Ta propozycja zyskała 32% głosów.

Na trzecim miejscu znalazł się rekordowy rok w Kopalni Soli w Wieliczce. Na tę nominację zagłosowało 16% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków historia pani Teresy, która dostanie operację kolana na swoje setne urodziny. To nie spodobało się 37% głosujących.

Na drugiej pozycji uplasował się kolejny odrzucony projekt przebudowy wiaduktu nad ul. Grzegórzecką. Ta nominacja zyskała 36% głosów.

Trzecie miejsce – z wynikiem 27% głosów – dla fatalnych wyników badań popiołu w tarnowskich piecach.

 


Wyczyn Tygodnia:

1. Łazik marsjański AGH najlepszy na zawodach w Indiach. Zespół AGH Space Systems zajął pierwsze miejsce w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich Indian Rover Challenge.

2. Strażacy z Poręby Spytkowickiej zebrali 450 tys. dla Australii. Nie osiągnęła maksymalnego celu, ale internetowa zbiórka pieniędzy została zakończona. Na początku określono, że jej celem będzie 500 tysięcy złotych. Zebrano o 50 tysięcy mniej, co i tak dla druhów jest ogromnym sukcesem. WIĘCEJ

3. Rekordowy rok w Kopalni Soli w Wieliczce. Kopalnię odwiedziła rekordowa liczba ponad miliona 863 tys. gości! Przeważali zwiedzający z Polski, ale nie zabrakło też turystów z zagranicy. Byli to m.in. Brytyjczycy, Włosi , Hiszpanie i Niemcy. WIĘCEJ

 

Blamaż Tygodnia:

1. Fatalne wyniki badań popiołu w tarnowskich piecach. W ramach programu LIFE Małopolska, tamtejszy ekodoradca w asyście straży miejskiej pobrał próbki popiołu z 18 losowo wybranych palenisk tarnowian. Z analizy przeprowadzonej przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu wynika, że prawie wszyscy palili śmieciami. WIĘCEJ

2. Kolejny projekt przebudowy wiaduktu nad ul. Grzegórzecką odrzucony. Zgodnie z najnowszym projektem przedstawionym przez inwestora PKP PLK, wymienione miałby zostać wszystkie wewnętrzne elementy konstrukcyjne wiaduktu, a na zewnątrz pozostawiona XIX-wieczna okładzina ścian i sklepień. WIĘCEJ

3. Pani Teresa dostanie operacje kolana na swoje setne urodziny. 87-latka z Suchej Beskidzkiej usłyszała u ortopedy, że na alloplastykę kolana poczeka 15 lat. Pani Teresa nie jest pewna, czy w ogóle doczeka operacji. Na razie chodzi o kulach, tylko na małe odległości. WIĘCEJ

posłuchaj audycji

fot: M. Bartkowicz

Wizja świata konserwatorów jest czasem oderwana od rzeczywistości - tak decyzję małopolskiej wojewódzkiej konserwator zabytków Moniki Bogdanowskiej, w sprawie wiaduktu kolejowego nad ulicą Grzegórzecką w Krakowie, komentowali goście Radia Kraków.  
Konserwator nie godzi się na przebudowę obiektu, bo ta wiązałaby się ze zniszczeniem jego konstrukcji. Zgodnie z najnowszym projektem przedstawionym przez PKP Polskie Linie Kolejowe, wymienione miałby zostać wszystkie wewnętrzne elementy konstrukcyjne wiaduktu, na zewnątrz pozostawiona miałaby zostać XIX-wieczna okładzina ścian i sklepień.

Konserwatorzy żyją w świecie idealnym gdzie jest ktoś, kto ma nieograniczone zasoby i gdzie zabytek w wieku XXI ma wyglądać lepiej niż wtedy, gdy był budowany. - mówi Grzegorz Biedroń - radny małopolskiego sejmiku z ramienia PiS.

Jeśli PLK szacuje koszt inwestycji na około miliard, a jedna czwarta tego to fundusze unijne, to jest jakiś czas ich wykorzystania. Jak będziemy piętrzyć bariery, to się może okazać, że z tych środków nie skorzystamy, nie potrafimy ich zabsorbować i rozliczyć - dodaje Stanisław Bisztyga - radny sejmiku z Koalicji Obywatelskiej.

Pani konserwator powinna w rzeczowej dyskusji sprawę rozwiązać. Ten wiadukt ma swoje lata, teraz będzie mocniej obciążony - z podziwem patrzę na remont linii kolejowej i uważam, że to bardzo dobrze robiona inwestycja - podsumował Kazimierz Chrzanowski, radny z prezydenckiego klubu Przyjazny Kraków.

Według Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie najlepszym rozwiązaniem byłoby: wzmocnienie fundamentów wiaduktu i wprowadzenie do wnętrza filarów osobnej konstrukcji, na której spoczywałby nowy pomost, po którym poruszałyby się pociągi.

57%
43%