|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

Fot. pixabay/arch. RK/mat. prasowe

Tym razem miano „Wyczynu Tygodnia” wędruje do Miechowa, najmniejszego miasta w Polsce z elektrycznym transportem publicznym. To podoba się 43% głosujących.

Drugie miejsce dla Nowej Huty, która została uznana przez czytelników The Guardian jedną z najlepszych dzielnic Europy. Tak zdecydowało 31% głosujących.

Na trzecim miejscu znaleźli się czterej bracia porzuceni przez matkę, którzy w końcu znaleźli nową rodzinę. Ta nominacja zyskała 26% głosów.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków sprawa beczek z niebezpiecznymi substancjami w Dołędze, które są nie do usunięcia. To nie podoba się 50% głosujących.

Na drugiej pozycji uplasowały się tragiczne skutki samowoli budowlanej w Bukowinie Tatrzańskiej. Na tę propozycję zagłosowało 49% osób.

Trzecie miejsce – z wynikiem 1% głosów – dla problemów z treningami młodych szczypiornistów w Tarnowie.

 


Wyczyn Tygodnia

1. Czterej bracia porzuceni przez matkę znaleźli nową rodzinę. Po poszukiwaniach, prowadzonych przez urzędników z tarnowskiego magistratu i MOPSu, udało się znaleźć odpowiednią rodzinę zastępczą, która przyjmie całą czwórkę chłopców pod swój dach. WIĘCEJ

2. Nowa Huta, według czytelników The Guardian, jedną z najlepszych dzielnic Europy. Brytyjczycy docenili przede wszystkim urbanistyczny zamysł budowniczych dzielnicy. WIĘCEJ

3. Miechów - najmniejsze miasto w Polsce z elektrycznym transportem publicznym. Komunikacja miejska w Miechowie ma zacząć działać już wiosną. Wtedy do miasta mają trafić dwa elektryczne autobusy. WIĘCEJ

 

Blamaż Tygodnia

1. Tragiczne skutki samowoli budowlanej w Bukowinie Tatrzańskiej. Do zdarzenia doszło w poniedziałek.Tuż przed godz. 11 podmuch wiatru zerwał dach z wypożyczalni sprzętu narciarskiego na Rusińskim Wierchu. Dach spadł wprost na cztery osoby. Nie żyje 15-letnia dziewczyna i jej 52-letnia matka. Do szpitali w Nowym Targu i Zakopanem trafili 21-latka w ciężkim stanie, 16-latek z obrażeniami głowy. 21-latki również nie udało się uratować. WIĘCEJ

2. Beczki z niebezpiecznymi substancjami w Dołędze nie do usunięcia? Gmina Szczurowa od ponad roku próbuje wyegzekwować od właściciela nieruchomości w Dołędze obowiązek usunięcia odpadów. Na zlecenie prokuratury przebadano jedynie próbki z kilku beczek i jest tam cała tablica Mendelejewa. WIĘCEJ

3. Problemy z treningami młodych szczypiornistów w Tarnowie. Piłkarzom ręcznym MKS-u Pałac Tarnów nie pozwolono dokończyć treningu i wyłączono światło w hali Zespołu Szkół Ogólnokształcących numer 4 na osiedlu Legionów, bo... przekroczyli czas. Trener Szczepan Greczyński nie może tego zrozumieć, a dyrektor szkoły odpowiada, że sprawa została wyolbrzymiona. WIĘCEJ

fot: Jacek Bańka

Tragiczne skutki samowolki budowlanej w Bukowinie Tatrzańskiej to także konsekwencja administracyjnych zaniedbań ze strony nadzoru budowlanego- tak mówili goście Radia Kraków. Jak zaznaczał Grzegorz Biedroń, wojewódzki radny Prawa i Sprawiedliwości, ocena pracy kontrolerów nadzoru nie jest jednoznaczna:


  Tego typu budownictwo trzeba nadzorować, a odpowiedzialne osoby za nie karać. Z drugiej strony są przypadki, że nadzór budowlany potrafi nie odebrać budynku, bo odchylenie jednej ściany od drugiej wynosi kilka centymetrów.


Jak dodawał Jerzy Fedorowicz Jr, do skutecznej walki z samowolkami budowlanymi potrzebni są dobrze opłacani urzędnicy:


   Dajmy tym ludziom zarobić godnie i postarajmy się, by było ich więcej. Jeśli nie, to przyjdzie kolejne nieszczęście i będziemy się zastanawiać, co robić.


Docenienie Nowej Huty to także zasługa mieszkańców tej dzielnicy - tak  małopolscy politycy mówili z kolei o publikacji w brytyjskiej prasie. Według gazety The Guardian Nowa Huta to jedna z 10 najlepszych dzielnic w Europie. Według Alicji Szczepańskiej z klubu Kraków Dla Mieszkańców, decydujące dla dzisiejszego oblicza tej dzielnicy jest silne poczucie tożsamości jej mieszkańców:

 

   Mieszkańcy wkładają bardzo dużo pracy, by Nowa Huta wyglądała tak, jak dziś wygląda. Musimy docenić przede wszystkim nowohucian.

 

Z kolei w opinii Rafała Komarewicza, wiceprzewodniczącego Rady Miasta z klubu Przyjazny Kraków, Nowa Huta jest dziś jedną z większych atrakcji turystycznych:

   To dobrze, że oprócz Starym Miastem i Kazimierzem możemy się też pochwalić Nową Hutą. Ważne jest też to, że tę dzielnicę zmienia dziś najmłodsze pokolenie.


Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałek o 8.30.

85%
15%