|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano „Wyczynu” przypadło mocnemu przekazowi płynącemu z dawnego niemieckiego obozy Śmierci Auschwitz-Birkenau. Tak zdecydowało 62% osób.

Drugie miejsce dla Wadowic, gdzie uczniowie szkół podstawowych będą mogli za darmo i bez kolejki skorzystać z opieki stomatologicznej. To doceniło32% głosujących.

Na trzecim miejscu znalazło się nowe Muzeum Nikofora. Na tę propozycję zagłosowało 6% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków krakowski balon, który miał informować o smogu, ale tego nie robi. To nie podoba się 66% głosujących.

Na drugiej pozycji uplasowała się coraz gorsza sytuacja w gorlickim Glimarze. Ta nominacja zyskała 18% głosów.

Trzecie miejsce – z wynikiem 16% głosów – dla zatrważających wyników pomiarów powietrza w Nowym Sączu.

 


Wyczyn:

1. Mocny przekaz płynący z dawnego niemieckiego obozy Śmierci Auschwitz-Birkenau - Marian Turski w poniedziałek mówił między innymi o jedenastym przykazaniu - nie bądź obojętny. Apelował do młodego pokolenia, aby nie było obojętne na kłamstwa historyczne, na dyskryminowanie mniejszości, naruszanie przez władze umów społecznych. "Bo jeżeli nie, to się nawet nie obejrzycie, jak na waszych potomków jakieś Auschwitz nagle spadnie z nieba" - mówił Turski. WIĘCEJ

2. W Wadowicach do dentysty za darmo i bez kolejki - Wadowice ruszają ze specjalnym programem skierowanym do uczniów z wszystkich szkół podstawowych na terenie gminy. Dzieci będą miały zapewnioną kompleksową opiekę stomatologiczną. WIĘCEJ

3. Muzeum Nikofora na nowo - Obrazy Nikifora oraz pamiątki po malarzu od 31 stycznia znów będzie można podziwiać w willi Romanówka w Krynicy. Muzeum, które w całości poświęcone jest twórczości jednego z najwybitniejszych prymitywistów na świecie, przeszło gruntowny remont. Obiekt został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, ale także zyskał ocieplenie, nowe okna i ogrzewanie, dzięki czemu muzeum jest bardziej przyjazne środowisku. Zmiana aranżacji wnętrz pozwoliła natomiast na powiększenie ekspozycji. WIĘCEJ

 

Blamaż:

1. Miał informować o smogu, ale tego nie robi, czyli krakowianie zrobieni w balona - Balon widokowy unoszący się nad Krakowem miał informować mieszkańców o tym, czy w mieście jest smog. Tak przynajmniej przekonywali urzędnicy, którzy lekceważąc stworzone przez siebie prawo, podpisali umowę z prywatną firmą. Szkopuł w tym, że balon, który w zależności od jakości powietrza miał zmieniać kolory, nie robi tego. Dodatkowo w czasie gęstego smogu nie może latać. Redakcja Onet - jak czytamy na ich portalu - dotarła do umowy, gdzie okazuje się, że wbrew zapewnieniom urzędników, w dokumencie nie ma zapisu dot. smogu. WIĘCEJ

2. Zatrważające wyniki pomiarów powietrza w Nowym Sączu - W nocy z piątku na sobotę na Osiedlu Helena jeden z czujników wskazał przekroczenie normy dla pyłu PM10 o ponad 1000 procent! Na osiedlu Wólki norma została przekroczona o ponad 600 proc. Średnie dane ze wszystkich objętych siecią lokalizacji w mieście wskazały przekroczenie dla pyłu PM10 o 300 proc. WIĘCEJ

3. Coraz gorsza sytuacja w gorlickim Glimarze - Prokurator oraz przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska sprawdzali składowisko toksycznych odpadów znajdujące się na terenie dawnej rafinerii nafty Glimar w Gorlicach. Takie rutynowe kontrole są prowadzone systematycznie. Zagrożenie cały czas bowiem jest. Nikt nie może stwierdzić, czy któraś z setek beczek w danym momencie nie przecieka, albo się nie rozszczelni. WIĘCEJ

Najwięcej emocji wywołała sprawa obchodów 75-lecia wyzwolenia niemieckiego obozu śmierci Auschwitz-Birkenau oraz walki o historyczną prawdę. Jak przekonywał Rafał Komarewicz, wiceprzewodniczący krakowskiej Rady Miasta z klubu Przyjazny Kraków, podczas uroczystości najbardziej poruszające słowa dotyczyły obojętności:

Cały czas mamy do czynienia ze zjawiskiem wykluczenia choćby ze względu na kolor skóry. Musimy pamiętać, jakie efekty przynosi szczucie człowieka na człowieka.

Krakowscy radni byli zgodni, że na tytuł blamażu tygodnia zasługuje sprawa balonu, który miał informować o smogu. Mariusz Kękuś, radny Prawa i Sprawiedliwości, nazwał ją kompromitacją krakowskich urzędników:


Jeżeli plan miejscowy dopuszcza tam montaż instalacji do 1,5 a staje tam balon, to jest to skandal - zwłaszcza, że dzieje się to w imię informowania mieszkańców o jakości powietrza.

Jak dodawał Łukasz Sęk, radny Koalicji Obywatelskiej, nie wiadomo nic o tym, żeby balon miał odpowiednią powłokę, dzięki której może reagować na zanieczyszczenie powietrza:

Kilka lat temu właściciele balonu zgłosili do budżetu obywatelskiego zakup odpowiedniej powłoki i przekazanie jej potem komuś, kto w Krakowie posiada balon. Wiadomo, że właściciel jest tylko jeden. Projekt oczywiście został odrzucony.

Komentując sprawę przekroczeń dopuszczalnych norm skażenia powietrza o ponad 1000% w Nowym Sączu Alicja Szczepańska z klubu Kraków Dla Mieszkańców przekonywała, że pieniądze z tzw. janosikowego powinny być znaczone:

W ten sposób pieniądze, które przekazują bogate gminy biedniejszym służyłyby wszystkim. W biedniejszych można by dzięki nim wymieniać piece, dzięki czemu bogate nie miałyby wokół trucicieli.


 

55%
45%